Nasze projekty

Ogólnopolska Pielgrzymka Wolontariuszy ŚDM

Wolontariusze ŚDM z całej Polski spotkają się w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ogólnopolska pielgrzymka osób zaangażowanych w przygotowania do ŚDM 2016 rozpocznie się 3 października.

Reklama

Ogólnopolska Pielgrzymka Wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się pod hasłem „Miejcie odwagę iść pod prąd!”. Zaproszenie do udziału w spotkaniu skierowane jest do wolontariuszy parafialnych, działających w diecezjalnych centrach ŚDM, członków Komitetów Parafialnych oraz do liderów przygotowań duchowych z całej Polski. W Kalwarii Zebrzydowskiej spotkają się, by wspólnie się modlić i lepiej się poznać. Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży mają zawierzyć Matce Bożej. Inicjatywa pielgrzymki wyszła od samych wolontariuszy, którzy pragną „zaprosić” Matkę Bożą Kalwaryjską na przyszłoroczne spotkanie młodych całego świata w Krakowie.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. pod przewodnictwem koordynatora przygotowań do ŚDM bp. Damiana Muskusa. Wcześniej wolontariusze wyruszą na kalwaryjskie dróżki, a po Drodze Krzyżowej wysłuchają konferencji ks. Damiana Wąska pod tytułem „Miejcie odwagę iść pod prąd”. W programie pielgrzymki znalazły się także warsztaty projektu „Wolontariat PLUS”, który regularnie odbywa się w Krakowie jako forma szkolenia liderów i realizacji różnych programów przygotowujących do ŚDM. Wspólne świętowanie wolontariatu zakończy się koncertem.

Miejscem spotkania jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie w Sanktuarium przy klasztorze ojców Bernardynów wieloletnim kustoszem był szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus. – Miejsce nie jest przypadkowe – twierdzi ks. Krzysztof Krawczyk z sekcji wolontariatu. – Przewodniczką w naszych przygotowań do spotkania młodego Kościoła jest Matka Boża, której cudowny wizerunek znajduje się w kalwaryjskiej bazylice. Przed tym obrazem wielokrotnie modlił się patron ŚDM św. Jan Paweł II, zawierzając Maryi trudne sprawy swojej posługi. Kalwaria była jego ukochanym miejscem już od czasów dzieciństwa. To miejsce go ukształtowało – podkreśla kapłan.

Reklama
Reklama

Spotkanie osób z różnych diecezji z organizatorami będzie okazją do wymiany pomysłów i inspiracji inicjatywami, które są podejmowane w parafiach, duszpasterstwach, dekanatach czy diecezjach. W każdej diecezji działa Diecezjalne Centrum ŚDM, które poza zbieraniem zgłoszeń do rejestracji na ŚDM dba o przygotowania Dni w Diecezjach i formację duchową wolontariuszy i pielgrzymów. Każda z diecezji już teraz ma bazę zaangażowanych w różne dzieła i projekty związane z organizacją spotkania młodych.

Chęć udziału w pielgrzymce należy zgłosić do 27 września, wypełniając formularz dostępny TUTAJ, który będzie także rozesłany przez sekcję wolontariatu KO ŚDM do centrów diecezjalnych i parafii w całej Polsce. Chętni mogą skorzystać z noclegu z piątku na sobotę (2/3 października) i/lub z soboty na niedzielę (3/4 października) w Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej (Klasztor Ojców Bernardynów, ul. Bernardyńska 46). Zgłoszenia noclegów przyjmowane są do 20 września, pod adresem [email protected]

Na pielgrzymkę można także zapisać się indywidualnie. Aby to zrobić, w formularzu zgłoszeniowym w rubryce „liczba uczestników” należy wpisać „1”.

Reklama
Reklama

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: http://goo.gl/forms/jEoaTQczCc
Kontakt: [email protected]

Ewa Korbut/MD

PROGRAM:
9.00 Zbiórka przed Bazyliką
9.30 Droga Krzyżowa od kaplicy „U Piłata”
11.00 Konferencja ks. dr. Damiana Wąska pt. „Miejcie odwagę iść pod prąd!”
12.00 Eucharystia (przewodniczy ks. bp Damian Muskus, Koordynator Generalny KO ŚDM Kraków 2016)
Akt zawierzenia wolontariuszy ŚDM Matce Bożej
13.00 Posiłek
14.00 Warsztaty „Wolontariat PLUS”
16.00 Przerwa na kawę
17.00 Koncert

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite