Nasze projekty

Bp Muskus: nie rozważamy rezygnacji z Brzegów

Nie możemy mówić o rezygnacji z organizacji spotkania papieża z młodzieżą w Brzegach, bo taki wariant nie jest rozważany. Plan B będzie istniał tylko wtedy, gdy nastąpi jakiś kataklizm, który uniemożliwi wejście na tamtej teren – powiedział dziś dziennikarzom bp Damian Muskus

Reklama

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 odniósł się w ten sposób do uwag raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

W raporcie zwrócono uwagę na nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników Światowych Dni Młodzieży, jeśli część wydarzeń zostanie zorganizowana w Brzegach pod Wieliczką.

Reklama

Bp Damian Muskus podczas briefingu zorganizowanego w Krakowie dla dziennikarzy powiedział, że raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie jest dla strony kościelnej zaskoczeniem.

Reklama

„Informacje zawarte w raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotarły do nas natychmiast po jego przygotowaniu, a więc był on nam znany co najmniej od 20 marca” – powiedział biskup.

Zdaniem bp. Muskusa, raport RCB nie neguje Brzegów jako miejsca centralnego spotkania, natomiast stanowi materiał roboczy dla rządu i odpowiednich służb, które mają za zadanie jego przeanalizowanie i znalezienie rozwiązań na istniejące problemy.

Reklama

„Bo, że problemy na Brzegach istniały, wiedzieliśmy od początku, już w chwili wyboru tego miejsca na spotkanie z papieżem Franciszkiem” – podkreślił bp Muskus.

Zaznaczył, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale „na szczęście mamy jeszcze cztery miesiące czasu, by podjąć te trudne kwestie i doprowadzić do ich rozwiązania”.

Na pytanie, czy strona kościelna po uwagach raportu RCB rozważa zmianę miejsca organizacji wydarzeń na Campus Misericordiae w Brzegach na inne, bp Muskus odpowiedział: „Nie mamy planu B. Plan B będzie istniał tylko wówczas, gdy nastąpi jakiś kataklizm, wielka powódź, która uniemożliwi wejście na tamtej teren”.

„Ale podejrzewam, że w sytuacji obfitych opadów również Błonia nie będą wyglądały atrakcyjnie, tak jak każde inne miejsce, które potencjalnie mogłoby być miejscem spotkania” – dodał krakowski biskup pomocniczy.

Na pytanie, co skłoniłoby stronę kościelną do rezygnacji z organizacji spotkania papieża z młodzieżą w Brzegach, bp Muskus zaznaczył, że „nie możemy mówić o rezygnacji, bo nie jest taki wariant rozważany”.

„Powtarzam: jedynie w przypadku klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać inną lokalizację, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony – nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji” – podkreślił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Światowe Dni Młodzieży w Polsce odbędą się w dniach 26-31 lipca br. Według szacunków, na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybędzie do Krakowa około 2 mln pielgrzymów.


lk / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite