Nasze projekty

Wyłącz Facebooka

Poza skrajnymi sytuacjami, gdzie Facebook jest twoją pracą, jego wyłączenie będzie zbawienne dla twojej efektywności. Nie oszukuj, że jest inaczej.

Reklama

Tekst jest częścią cyklu pt. "5 sposobów na lenistwo"


Z fejsa korzystamy niemal wszyscy. Poza ludźmi do bólu gardzącymi systemem, takimi mistrzami awangardy i prorokami alternatywy. No i jeszcze przejawiającymi wysokie przywiązanie do swoich danych osobowych. A jeśli z portalu Marka Zuckerberga korzystamy wszyscy, to wszyscy mamy też doskonały powód, aby się rozpraszać, usprawiedliwiać i olewać obowiązki.

 

 

Reklama
Reklama

Zawsze będzie „jeszcze tylko raz zerknę”, „muszę coś napisać Ance”, „może Wardęga wrzucił nowy filmik” i kolejne godziny zlecą, gdy my będziemy wpatrywać się w biało-niebieską stronę internetową.

 

 

Reklama
Reklama

Dlatego jeśli na poważnie chcesz zabrać się za naukę to sprawa jest prosta: wyłącz Facebooka, który jest strasznym pożeraczem czasu.

 

 

Reklama

Oczywiście nie na zawsze, tego nie miałbym serca sugerować, ale na czas wchłaniania wiedzy wystarczy.

 

 

Aby nic nie kusiło, przygotowałem krótką listę oprogramowania, które pomoże ci zrealizować postanowienie, które sobie obiecałeś.

 

 

Cold Turkey

 


Zaczynamy z grubej rury. Cold Turkey to program z którym nie ma zmiłuj. Jeśli ustawisz blokadę danej strony na – dajmy na to – godzinę, to przez godzinę na nią nie wejdziesz. Nie ma możliwości edycji swoich ustawień, choćbyś zamykał program, choćbyś próbował go instalować – wszystko na nic. Idealny dla osób o twardych karkach, dyscyplinuje lepiej niż nadgorliwy kapral w wojsku. Jest jedna wada: działa tylko na Windowsie.

 

SelfControl

 


Odpowiednik Cold Turkey na Maca. Różni się tylko tym, że blokadę łatwiej można złamać (ja nie sugeruję, ja tylko informuję…)

 

StayFocusd

 


Jeśli nie chcesz instalować programów w systemie warto zainteresować się wtyczkami do przeglądarek internetowych. StayFocusd jest idealną do Chrome’a a…

 

FocalFilter

 


… do Firefoxa.

 


 

Oczywiście Facebook jest tutaj tylko przykładem. Jeśli widzisz, że inne strony absorbują za dużo twojego czasu możesz zablokować i je. Nieważne czy to Demotywatory czy… Stacja7?

 

 

 

 

 


1. Wyłącz Facebooka2. Stwórz listę zadań3. Posprzątaj biurko4. Mierz czas5. Unikaj efektu yoyo


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę