Nasze projekty
fot. Unsplash

Jak bawić się bez telewizji i internetu?

Dla maluchów czas spędzony z rodzicami to największa frajda. Oto kilka propozycji na twórcze zabawy, rozwijające wyobraźnię.

Reklama

Drzewo genealogiczne

To twórcze wyzwanie dla całej rodziny. Potrzebny będzie duży arkusz papieru, zdjęcia domowników, kredki, klej. Zaczynamy wyklejanie od góry – dzieci przyklejają swoje zdjęcia i podpisują się. Potem czas na dopisanie rodziców, wujków, cioć, dziadków itd. Jeśli nie mamy zdjęć krewnych, można ich po prostu narysować:) Im dalej sięga drzewo, tym lepiej. Dorysowujemy oczywiście konary, gałęzie i liście. Gotowe dzieło można powiesić  na ścianie. To świetny okazja do wspólnie spędzonego czasu i poznania rodzinnych historii.


Puzzle domowej roboty

Dlaczego kupować gotowe puzzle z często przypadkowym obrazkiem, jeśli można zrobić je samodzielnie i sprawić dzieciakom frajdę z oryginalnego prezentu? Za obrazek może posłużyć wspólne zdjęcie, najlepiej takie, które przywołuje ciepłe wspomnienia np. z wakacji czy wspólnego spaceru. Zdjęcie wydrukowane w odpowiednio dużym formacie najlepiej nakleić na tekturę, żeby  całość była sztywniejsza . Obrazek trzeba pociąć na odpowiednio małe części, dopasowując trudność do wieku dziecka. Dobra zabawa murowana!


Zaczarowany bagaż

Zabawa dla grupki młodszych dzieciaków. Przygotowujemy niewielki pakunek, np. dziecięcy plecaczek, dużą chustę zawiązaną w supeł. Zabawa polega na odgrywaniu ról. W każdej rundzie „bagaż” ma inne właściwości. Dzieci mają za zadanie przekazywać go sobie jakby był: bardzo gorący, bardzo ciężki, jakby był kłującym jeżem, itd.

Reklama
Reklama

Domowe wyścigi statków

Potrzebne będą łupiny orzecha (ewentualnie plastikowe nakrętki), plastelina, wykałaczki, kolorowy papier. W łupinach umieszczamy plastelinę, wbijamy wykałaczkę – maszt. Kolorowy papier posłuży za żagle – wycinamy prostokąty i przekłuwamy je wykałaczką. Statek gotowy! Można go oczywiście dodatkowo ozdobić. Wanna wypełniona wodą to świetne miejsce na wyścigi naszych statków. Dmuchamy w żagle – który statek pierwszy dopłynie do brzegu?


Budowanie bazy

Kto z nas nie budował w dzieciństwie „namiotu” z krzeseł nakrytych kocem? Taka budowla może być tajną bazą, sklepem, zamkiem królewny. Można w niej bawić się z rodzicami, czytać książki, może być też pirackim okrętem. Materiały potrzebne do zbudowania bazy są powszechnie dostępne, a zabawy co nie miara.


Zabawa w teatr

Wystarczy kartonowe pudełko – scena, kolorowy papier, klej, nożyczki i trochę dziecięcej wyobraźni. Za scenariusz przedstawienia może posłużyć ulubiona bajka, można też wymyśleć własną historię. Aby powstał teatr cieni, wystarczy jedynie latarka i zgaszone światło. Taka zabawa rozwija wyobraźnię i daje mnóstwo radości.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę