#SzczepimySię. Najważniejsze informacje dotyczące szczepień [AKTUALIZOWANY]
Jakie stanowisko na temat szczepionek zajmuje Kościół? W poniższej relacji prezentujemy teksty, materiały, wypowiedzi w kontekście wiary i Kościoła dotyczące szczepień.
Polub nas na Facebooku!
#SzczepimySię
Osoby powyżej 80 roku życia mogą się już zarejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Od 15 stycznia każdy może również wyrazić chęć szczepienia poprzez wypełnienie formularza online.
Watykan gotowy na kampanię szczepień. Pomieszczenia Auli Pawła VI, gdzie tradycyjnie odbywają się papieskie audiencje zamieniono w mobilną przychodnię. Zakupiono 10 tys. dawek szczepionki. #Franciszek zarezerwował już termin szczepienia
Foto&VaticanNews pic.twitter.com/EZjXbj6Vwq— Beata Zajączkowska (@ZajaczkowskaBea) January 13, 2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół 18 stycznia, po zakończeniu ferii zimowych. Natomiast wszystkie inne dotychczasowe obostrzenia nadal obowiązują.
Jesteśmy w trakcie realizacji #NarodowyProgramSzczepień. Wymaga on od nas pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej – podkreślił.
Papież Franciszek w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że każdy kto ma możliwość, powinien przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Sam też zadeklarował, że zgłosił się do szczepienia.
Kapelani szpitalni są etatowymi pracownikami szpitala i powinni zostać zgłoszeni w sposób właściwy dla etapu 0, tak jak pracownicy medyczni. Termin zgłaszania upływa 14 stycznia – dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna w Ministerstwie Zdrowia.
KAI
Arcybiskup Bostonu kard. Sean O’Malley jest pierwszym kardynałem, który zaszczepił się na COVID-19. Teraz zachęca innych do szczepień przeciwko koronawirusowi.
Na kluczową rolę szczepień w walce z pandemią koronawirusa wskazuje Watykańska Komisja Covid-19 i Papieska Akademia Pro Vita w 20-punktowym dokumencie na temat problemów i priorytetów pojawiających się na różnych etapach rozwoju szczepionki, od badań i rozwoju po patenty i wykorzystanie komercyjne, w tym zatwierdzanie, dystrybucję i podawanie szczepionki.
„To kwestia etyczna, bo ryzykujesz swoje zdrowie i życie, ale także życie innych” – powiedział papież.
Mając na uwadze moralnie istotny problem związku szczepionek z aborcją (tych, które z niej korzystają), dokument wskazuje na trzy stopnie odpowiedzialności: 1) ciężka odpowiedzialność moralna z tytułu aborcji przeprowadzonej „w sposób zamierzony jako cel lub środek”; 2) ciężka odpowiedzialność z tytułu wykorzystania „materiału biologicznego” pochodzącego z płodów abortowanych w produkcji omawianych szczepionek. W tym przypadku aborcja stanowi nieodłączne ogniwo w osiągnięciu tych szczepionek, a tym samym zawiera w sobie akceptację aborcji jako czynu potrzebnego i przynoszącego korzystny efekt; 3) warunkowa odpowiedzialność osób korzystających z tych szczepionek.
„Zaszczepię się, ale ta decyzja powinna być w przypadku każdego świadoma i dobrowolna” – zadeklarował na antenie Radia ZET prymas Polski Wojciech Polak odnosząc się do pytania o szczepionkę przeciwko COVID-19.