Pielgrzymka Dominikańska 2018

Od lat niezmienna, a zawsze inna. Pielgrzymka Dominikańska

Tak naprawdę pielgrzymujemy do drugiego człowieka

Reklama

Po raz pierwszy jako samodzielna pielgrzymka wyruszyła w 1992 r. Tym razem pątnicy rozważali największy dar jaki otrzymaliśmy od Boga, jakim jest usynowienie. Prowadziły ich ku temu słowa z Listu św. Pawła apostoła do Rzymian: „Otrzymaliście ducha przybrania za synów” (Rz 8, 15).

Jak co roku, tak i tym razem wyruszyła tak, by nie kolidować z pielgrzymką archidiecezjalną, 3 sierpnia, docierając do celu siódmego dnia wędrówki, 9 sierpnia. Grupy pielgrzymki dominikańskiej różnią się między sobą charakterystyką, wybierać można pomiędzy rodzinnymi, pokutnymi, młodzieżowymi czy choćby grupą prowadzoną przez wspólnotę Janki, o charakterze uwielbieniowym. Trasa co roku jest podobna, ale wspólnota idących, intencje, które zanoszą i ludzie, których spotykają po drodze tworzą niepowtarzalność rokrocznej wędrówki.

Co takiego sprawia, że mimo doznawanych trudów, tak wielu czeka na nią z niecierpliwością lub wręcz nie wyobraża sobie bez niej roku?

Reklama
Reklama

Bliskość i szczerość

Pośrodku kurzu drogi i potu spływającego po plecach nie mamy już siły, by udawać i tworzyć pozory. Widzimy siebie bardziej realnych, potrzebujących siebie nawzajem. Jesteśmy wspólnotą, już nie sami w swoim cierpieniu, odpoczynku, radościach i troskach. Stajemy przed szansą zrobienia choć jednego kroku w przód w miłości.

Reklama
Reklama

Wdzięczność i prostota

Ile radości może sprawić przejście przez las, jabłko, polanie wodą z węża ogrodowego, zacieniony fragment trawnika? Człowiek czuje się niesamowicie wolny, gdy na chwilę porzuci standardy codzienności i ograniczy swoje potrzeby. Wdzięczność staje się tu stałą towarzyszką.

Reklama

Małe cuda

Coś, co zwykle wydaje nam się nieznaczące, choćby upieczenie przez panią domu ciasta wiśniowego –  powoduje tyle zachwytu, że można o nim opowiadać przez dwa dni, a nawet nieść przez 10 km w dłoniach, by na postoju móc uraczyć nim kilkunastu znajomych i wprawić ich w prawdziwie błogi nastrój.

Chcesz poznać więcej pielgrzymich doświadczeń prosto z dominikańskiego szlaku?

Posłuchaj naszego reportażu na Soundcloud!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę