Nasze projekty
Reklama
fot. PPNiR

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w pielgrzymowaniu

Już po raz trzydziesty trzeci 5 sierpnia z warszawskiego kościoła św. Józefa na Kole wyruszy Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin (PPNiR). Właśnie ruszyły zapisy on-line.

Zgłoszenia do jednej z czterech grup są przyjmowane przez cały lipiec. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej ksnaw.pl. Istnieje także opcja zapisania się stacjonarnie 4 sierpnia w godzinach 9.00-19.00.

Czym jest pielgrzymka niepełnosprawnych?

W 1992 r. wierni z niepełnosprawnością, którzy wcześniej brali udział w ogólnych pielgrzymkach z Warszawy na Jasną Górę zgłosili potrzebę zorganizowania własnej pielgrzymki, dostosowanej do potrzeb pątników na wózkach. Tak też się stało. Trasę przygotował i wytyczył ks. Stanisław Jarczuk. W pierwszej pielgrzymce wzięło udział około 250 osób.

To nas wyróżnia, że idziemy ze skarbami Kościoła, czyli niepełnosprawnymi, chorymi. Nasza trasa jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak do wózków dziecięcych. Wyróżnia nas też ogromna serdeczność. W innych pielgrzymkach ludzie często idą sami dla siebie. Tutaj – dla innych – tłumaczy ks. Jacek Wiliński, kierownik PPNiR.

Reklama

Na szlak co roku wyrusza około 600 osób. Jest to jedyna piesza pielgrzymka w Polsce w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednak, aby mogła wyruszyć potrzebni są wolontariusze.

Szukamy usilnie wolontariuszy, bo wiele osób niepełnosprawnych chciałoby wyruszyć na szlak, ale brak wolontariusza, opiekuna im to uniemożliwia. Potrzebni są nie tylko wolontariusze, którzy będą pchali wózki, zaopiekują się ale też tacy, którzy poprowadzą nasze samochody służb lub w inny sposób włączą się w posługę i obsługę pielgrzymki – dodaje ks. Wiliński.

Wakacje all inclusive z Panem Bogiem

Jedna z naszych pątniczek zawsze mówiła do swoich koleżanek, kiedy wracała do pracy, „słuchajcie byłam w takim pięknym hotelu, miał chyba z dwa tysiące gwiazdek” – mówi ksiądz kierownik PPNiR.

Reklama

Już w sobotę na naszej stronie ukaże się wywiad, w którym ks. Wiliński odsłoni kulisy Pielgrzymki Niepełnosprawnych. Opowie między innymi jakie to uczucie sprawić by ktoś mógł dojść na Jasną Górę, a także co sprawia, że pójście na pielgrzymkę to „spędzenie wakacji w pięknym hotelu z dwoma tysiącami gwiazdek”.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę