Nasze projekty

Dziewięć kadrów Franciszka na 8 lat pontyfikatu

To osiem zadziwiających lat, począwszy od samego wyboru papieża, poprzez samotne przejście przez pusty plac św. Piotra aż po wyjątkową pielgrzymkę braterstwa do Iraku. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Reklama

2013 
Wybór

Sam wybór nowego papieża zadziwił świat. Po raz pierwszy od wieków konklawe było zwołane nie w związku ze śmiercią papieża, lecz po jego rezygnacji. Kardynałowie po dość krótkim konklawe nie wybrali żadnego z faworytów wymienianych przez czołowych watykanistów, lecz niemal nikomu nieznanego Argentyńczyka. 

Kiedy pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, po raz pierwszy, zgromadzonych na placu wiernych poprosił o modlitwę i pokornie pochylił przed nimi głowę.

W tym samym roku papież wybrał się do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Na zakończenie zgromadzenia młodych z całego świata ogłosił, że kolejne ŚDM odbędą się za trzy lata w Krakowie.

Reklama

2014
Śladami Piotra

Dla Polaków najbardziej wzruszającym wydarzeniem była kanonizacja Jana Pawła II. 27 kwietnia Papież ogłosił świętymi jednocześnie swoich dwóch poprzedników: Jana Pawła II oraz Jana XXIII. W tym samym roku nastąpiła beatyfikacja Pawła VI (kanonizacja zaś w 2018 roku). 

Wśród dwóch najbardziej znaczących pielgrzymek papieskich wymienia się podróż do Ziemi Świętej oraz wizyta w Parlamencie Europejskim. 

2015
Miłosierdzie

YouTube/ VaticanNews

Najpierw ogłoszenie, potem, 8 grudnia, jego rozpoczęcie. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia miał uwrażliwić świat na lekarstwo, jakim jest miłosierdzie, a każdego z nas przekonać do postawy miłosierdzia, którego źródło jest w Bogu. Papież ustanowił specjalnych księży, tzw. Misjonarzy Miłosierdzia. Otrzymali oni szczególne uprawnienia, które ułatwiły i rozpowszechniły możliwość pojednania z Bogiem i Kościołem dla osób, które swoim postępowaniem sprowadziły na siebie kary kościelne.

Reklama

Wcześniej papież ogłosił proroczą encyklikę „Laudato si”, nazwaną „ekologiczną”, w której zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedzialności za ziemię, przyrodę, środowisko.

2016
Brama Życia

P. Tracz / KPRM / Wikipedia

Kulminacyjnym wydarzeniem Roku Miłosierdzia było spotkanie z młodzieżą w Krakowie, w ojczyźnie Jana Pawła II, w mieście, gdzie rozpoczął się kult Miłosierdzia Bożego za sprawą św. Faustyny Kowalskiej. Papież zachęcał młodych do wstania z kanapy i naprawiania świata. Symbolicznym momentem była wizyta w Auschwitz, przejście pod bramą śmierci – by potem ukazać bramę miłosierdzia, bramę życia. W końcowej Mszy św. w Brzegach wzięło udział do 3 milionów osób.

Wcześniej papież ogłosił adhortację “Amoris laetitia”, owoc dwóch synodów na temat rodziny. W drodze do Meksyku w lutym 2016 na lotnisku w Hawanie spotkał się z patriarchą Moskwy Cyrylem I. Było to pierwsze spotkanie papieża i patriarchy moskiewskiego w dziejach.

Reklama

2017
Maryja

fot. YouTube Vatican News

To była jednodniowa pielgrzymka do Fatimy. 13 maja, dokładnie w setną rocznicę pierwszych objawień Maryi w tej portugalskiej wiosce, papież kanonizował Franciszka i Hiacyntę, dwoje dzieci spośród trójki rodzeństwa, którym w 1917 roku objawiła się Maryja. 

“Drodzy pielgrzymi, mamy Matkę” – powiedział papież do zgromadzonych w sanktuarium wiernych.

2018
Rodzina

YouTube / Vatican News

Dziewiąte Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie było jednym z najtrudniejszych wyzwań Franciszka. Papież postanowił wziąć udział w zainicjowanym przez Jana Pawła II spotkaniu, promującym wartość rodziny, z drugiej strony na miejsce spotkania wybrano kraj, który doświadcza sporego kryzysu wiary związanego ze skandalami seksualnymi ludzi Kościoła, co przełożyło się na spadek zaufania do Kościoła, odejścia wielu wiernych i zmian w prawodawstwie państwowym. A zamiast spodziewanych 500 tys uczestników przybyło tylko 130 tys. osób. 

W tym samym czasie problem, który towarzyszył pontyfikatowi Franciszka właściwie od samego początku, eksplodował z dużą mocą: amerykański arcybiskup Vigano zamieścił “Świadectwo”, w którym oskarżył papieża m. in. o brak reakcji w sprawie kard. McCarrica. Choć oskarżenie zawiera wiele nieścisłości i nadinterpretacji, które wg watykanistów sprawiają, by odpowiedzialnym za zaniechania uczynić Franciszka, w rzeczywistości pokazało, jak wielka jest nieufność wobec papieża wewnątrz Kościoła, w niektórych bardzo konserwatywnych środowiskach, które nawet nie wahają się nie uznać go za papieża.

W 2018 papież podpisał również swoją kolejną adhortację – o świętości w życiu codziennym “Gaudete et exultate”.

2019
Ból

Papież wezwał do Rzymu przewodniczących episkopatów z całego świata na konferencję dotyczącą ochrony nieletnich w Kościele. Była to odpowiedź na falę ujawnianych zaniedbań ze strony biskupów w sprawach wyjaśniania i rozliczania przypadków pedofilii wśród duchownych. W tym samym roku powstał nowy dokument papieski, motu proprio, w którym na nowo zaprezentowano sposób reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego w Kościele oraz na brak reakcji ze strony przełożonych.

W tym samym roku Franciszek udał się na trzecie w czasie swego pontyfikatu Światowe Dni Młodzieży, tym razem do Panamy.

2020
Pusty plac

Pandemia dosłownie zamknęła kościoły na całym świecie. Również zewnętrzne przejawy życia religijnego zamarły i to w czasie Wielkiego Postu. Święta wielkanocne niemal na całym świecie przebiegały w reżimie sanitarnym, bardzo często bez udziału wiernych albo z ich minimalnym udziałem.

Tuż przed nimi papież skierował wtedy do całego świata słowo nadziei. Brzmiało ono tym bardziej wymownie, że papież był sam, na pustym placu św. Piotra, choć w rzeczywistości obserwowały go miliony ludzi na całym świecie. “Przyjmijmy Boga, aby przyjąć nadzieję” – mówił. To jeden z najbardziej wymownych i symbolicznych kadrów pontyfikatu Franciszka.

2021
Braterstwo

Youtube.com/Vatican News

Pielgrzymka papieża do Iraku jest historyczna z kilku powodów. Franciszek to pierwszy papież, który udał się na tę biblijną ziemię, skąd wywodzi się Abraham i dokąd deportowano Izraelitów podczas wygnania babilońskiego Udał się do kraju doświadczonego wojnami, podziałami na tle religijnym (również wewnątrz dominującego tam islamu), gdzie z roku na rok gwałtownie spada liczba chrześcijan. Nigdzie indziej nie wybrzmiałby tak stanowczo apel Franciszka, który skierował do przedstawicieli wspólnot religijnych w Iraku, o wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę