Z Grodna na ŚDM

Polski konsulat w Grodnie jest gotowy do wydania większej liczby wiz w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Na Grodzieńszczyźnie szczególnie liczna jest polska mniejszość na Białorusi. Jej przedstawiciele również zamierzają pojechać do Krakowa.

Reklama

Zbigniew Pruchnik, kierownik Konsulatu Generalnego w Grodnie w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że Światowe Dni Młodzieży będą wydarzeniem na skalę światową. Do Polski przyjadą ludzie z całego świata, a wśród nich będą obywatele takich krajów jak Białoruś, którzy muszą posiadać wizy wjazdowe do naszego kraju. Jednak – jak mówi Pruchnik – nie powinno być problemów z ich otrzymaniem. „W sprawie potencjalnych gości, którzy będą chcieli przyjechać do Krakowa, mamy kontakt z diecezją grodzieńską. Na bieżąco wymieniamy się informacjami. Wiemy jak liczba gości przybywa” – mówi konsul Pruchnik

Dyplomata przypomniał, że osoby, które pojadą na Światowe Dni Młodzieży, nie muszą płacić za polskie wizy. „Zgodnie z decyzją ministra spraw zagranicznych wizy udzielane w związku z Dniami Młodzieży będą bezpłatne” – informuje.

Wczoraj na Białorusi zostały otwarte cztery polskie centra wizowe, które mają za zadanie zmniejszyć kolejki pod konsulatami i ułatwić otrzymanie wiz. Ich otwarcie zostało przyśpieszone między innymi w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Grodno/jj


 

ŁukaszenkaAndrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń

Reklama
Reklama

Łukaszenka. Niedoszły car Rosji

Kim naprawdę jest Aleksander Łukaszenka? Dyktatorem krwawo rozprawiającym się z opozycją czy skutecznym politykiem zapewniającym Białorusinom upragnioną stabilizację? Czy to prawda, że przychylność deputowanych zdobywał, ofiarując im kilogramy ogórków? W co naprawdę wierzy? Czy trzyma Rosję na smyczy? Czy stanowi zagrożenie dla Polski? Czy po ukraińskim Majdanie symbolem kolejnej rewolucji zostanie Plac Niepodległości w Mińsku?

Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, specjalizujący się w tematach dotyczących Europy Wschodniej, przyglądają się niezwykłej karierze byłego dyrektora sowchozu. W pełnej tragikomicznych anegdot i przerażających faktów opowieści zdradzają, jakimi metodami utrzymuje władzę od dwudziestu lat, kim są ludzie z jego najbliższego otoczenia oraz kto i kiedy przejmie po nim władzę.

Reklama

>>> Kup teraz <<<

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę