Nasze projekty

ŚDM 2016: łowickie Dni w Diecezji już zaplanowane

Diecezja łowicka zadeklarowała chęć przyjęcia 2500 osób z zagranicy podczas Dni w Diecezji przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Znany jest już nie tylko szczegółowy plan pobytu dla pielgrzymów, ale także i siatka rozmieszczenia gości.

Reklama

Diecezja łowicka jest podzielona na 7 rejonów, a te na dekanaty i parafie. Z równego podziału wynika, że w każdym z rejonów powinno się znaleźć około 350 przyjezdnych. „Teoretyczną siatkę rozmieszczenia młodych z zagranicy zweryfikujemy z rzeczywistymi zgłoszeniami. W chwili obecnej czekamy na formularze, które nadchodzą do nas z diecezji. Potwierdzony został już udział grupy 1200 Włochów z rejonu Umbria. Wstępną chęć przyjazdu zgłaszały także niewielkie grupy ze Słowenii, Kanady, Białorusi, Francji, czy Brazylii” – poinformowała KAI Olga Ciechańska, rzecznik prasowy Biura ŚDM diecezji łowickiej.
Każdy dzień wizyty w diecezji młodzież będzie spędzać w odmienny sposób. 20 lipca to dzień przyjazdu młodych do parafii, gdzie głównym elementem będzie ciepłe powitanie w ojczystym języku i pierwsza integracja z polską młodzieżą.

Następny będzie dzień pielgrzymkowy, którego głównym celem jest ukazanie jednej z najbardziej charakterystycznych dla Polski formy rekolekcji – pieszej pielgrzymki. Zaplanowano 4 trasy (w zależności od położenia rejonu w diecezji): Niepokalanów (związany ze św. M. Kolbe), Świnice Warckie (miejsce narodzin św. siostry Faustyny), Nowe Miasto nad Pilicą (związane z bł. ojcem H. Koźmińskim) oraz Domaniewice (związane z patronką diecezji św. Wiktorią).

22 lipca to dzień turystyczny w rejonach. Zarówno pielgrzymki, jak i zwiedzanie atrakcji podczas dnia turystycznego połączone będą z programami artystycznymi i prezentacjami dydaktycznymi o świętych, odwiedzanych miejscach czy lokalnych ciekawostkach.

Reklama
Reklama

„Najbardziej barwnym i spektakularnym momentem podczas Dni w Diecezji będzie dzień wspólnotowy, 23 lipca w centrum diecezji. Do Łowicza przyjedzie młodzież z całej diecezji razem z gośćmi z zagranicy. Ten dzień został przeznaczony na Festiwal Młodych, podczas którego nie zabraknie koncertów, atrakcji folklorystycznych, festiwalu narodów czy możliwości rekreacji podczas meczu piłki nożnej lub spływu kajakowego” – opisała Ciechańska.

Niedziela, 24 lipca, to dzień, który pielgrzymi spędzą w rodzinach. Wspólna Eucharystia, piknik parafialny, wyjazd turystyczny – tutaj rodziny mają dowolność organizacji czasu swoim podopiecznym. 25 lipca wszyscy udadzą się na spotkanie do Krakowa – pielgrzymi z zagranicy na miejsca wyznaczone przez Kraków, młodzież łowicka do Miasteczka Łowickiego pod Krakowem w Śledziejowicach.

Wierni z diecezji mogą zaangażować się w przyjęcie pielgrzymów w dwojaki sposób: pobierając formularz do deklaracji przyjęcia ze swojej parafii lub rejestrując się na stronie przygotowań do ŚDM diecezji łowickiej www.sdmlowicz.pl w zakładce Dni w Diecezji. „Na chwilę obecną zainteresowanie wiernych tematem przyjęcia młodych z zagranicy jest duże, ale niekoniecznie przekłada się na ilość deklaracji przyjęcia młodych do swoich domów. Najbardziej intensywnym czasem promocji Dni w Diecezji była kolęda duszpasterska. Na zgłoszenia rodzin do przyjmowania pielgrzymów diecezja łowicka czeka do końca lutego” – powiedziała Ciechańska.

Reklama
Reklama

Zarówno organizatorzy łowickich Dni w Diecezji, jak i goście z zagranicy wspólnie potwierdzają, że czas od 20 do 25 lipca będzie nie tylko międzynarodową integracją młodzieży, wzajemnym poznaniem nowych przyjaciół i kultur, ale także wyjątkowym rodzajem rekolekcji i duchowym odkrywaniem na nowo znanych prawd wiary.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.


luk / Łowicz

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę