Nasze projekty

Ponad 100 tys. pielgrzymów odwiedzi obóz w Auschwitz

Miejsce Pamięci Auschwitz w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia przyszłego roku będzie całkowicie zarezerwowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Młodzi pielgrzymi, którzy chcą zwiedzić w tym czasie były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, muszą zarejestrować się przez strony bielsko-żywieckiego Centrum ŚDM, wybierając pozostałe wolne terminy. W tych dniach Muzeum będzie niedostępne dla innych odwiedzających.

Reklama

Jak poinformował ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży, aby zwiedzić Miejsce Pamięci w Oświęcimiu trzeba wypełnić odpowiedni formularz na stronie http:// mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. „Powinniśmy podać w formularzu datę, godzinę zwiedzania oraz planowaną liczbę osób zwiedzających. W pierwszym, lipcowym terminie miejsc już nie ma. Pozostało jeszcze kilka wolnych terminów w sierpniu” – dodał duchowny. Zaznaczył, że bielsko-żywieckie Centrum ŚDM we współpracy z władzami Muzeum koordynuje też wizyty grup pielgrzymów ŚDM w Miejscu Pamięci z innych polskich diecezji.

Zwiedzanie przygotowano w ten sposób, aby jak największa liczba młodzieży mogła się zapoznać z Miejscem Pamięci. Grupy, każda licząca po około 1000 osób, rozpoczynać będą zwiedzanie co godzinę – od 9 do 19. Podczas przejścia przez teren byłego obozu ze względów czasowych i logistycznych nie będzie możliwości wejścia do środka budynków, by obejrzeć tam stałe wystawy. Ustawiona zostanie natomiast specjalna tymczasowa wystawa na zewnątrz. Na tę ekspozycję złożą się fotografie i banery przybliżające historię obozu i martyrologię jego więźniów. Zwiedzający otrzymają papierowe przewodniki w kilku językach.
Oblicza się, że w ciągu 12 dni, gdy Muzeum będzie zarezerwowane dla pielgrzymów ŚDM, były obóz zwiedzi około 130 tys. młodych ludzi z całego świata – 11 tys. osób dziennie. Grupy odwiedzające podczas Światowych Dni Młodzieży miasto nad Sołą będą mogły sprawować Mszę św. w oświęcimskich kościołach. Zorganizowane zostaną także specjalne modlitwy pod przewodnictwem braci z ekumenicznej wspólnoty Taize.

W ramach diecezjalnych obchodów ŚDM, które poprzedzą spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie, w Beskidy przyjedzie ponad 10 tys. osób. Najliczniejszymi grupami będą Francuzi (ok. 4. tys.) i Włosi (ok. 2 tys.), ale będą także Amerykanie, Kanadyjczycy, Czesi, Słowacy, Duńczycy, Holendrzy oraz młodzi z odleglejszych zakątków świata: Tajwanu, Hongkongu, Timoru Wschodniego, Kenii, Namibii, Brazylii, Boliwii, Kolumbii.

Reklama

Od 20 do 25 lipca 2016 r. młodzi ludzie z całego świata wezmą udział w specjalnym programie przygotowanym przez diecezję bielsko-żywiecką.

W ramach Dnia Refleksji i Zadumy pielgrzymi wyjadą do Oświęcimia, gdzie zwiedzą były obóz niemiecki KL Auschwitz-Birkenau oraz wezmą udział we Mszy św. w jednym z oświęcimskich kościołów. W ramach „Ewangelizacji na 8 szczytach Beskidów” pójdą na wycieczkę w góry, zwiedzać będą atrakcje beskidzkiej ziemi.

Na 23 lipca zaplanowano Dzień Zaangażowania Społecznego, polegający na podejmowaniu różnych działań charytatywnych i porządkowych w szpitalach, domach dziecka czy DPS-ach. Pobyt w diecezji zakończy rozesłanie i wyjazd do Krakowa.

Reklama

rk / Oświęcim

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite