Nasze projekty

Pół roku do ŚDM

Dokładnie za pół roku młodzież z całego świata przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wcześniej pielgrzymi wezmą udział w Dniach w diecezjach. Do tego czasu do spotkania z papieżem przygotowują się duchowo.

Reklama

Rekolekcje „Dla nas i całego świata”

W grudniu 2015 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, rozpoczęły się rekolekcje „Dla nas i całego świata”. Co miesiąc odbywają się spotkania ewangelizacyjne prowadzone przez katechistów i ewangelizatorów z Polski i świata. Swój udział mają w nich także duszpasterstwa akademickie, młodzieżowe zespoły muzyczne i schole.

Podczas każdego ze spotkań mowa jest o kolejnych uczynkach miłosierdzia, o co prosił papież Franciszek w Orędziu na ŚDM Kraków 2016.

Reklama
Reklama

W rekolekcjach można uczestniczyć za pośrednictwem transmisji online po polsku i po angielsku. Relacja jest dostępna na kanale YouTube także do ponownego odtworzenia. Do tej pory rekolekcje głosili ojcowie Antonello Cadeddu i Enrico Porcu z Brazylii oraz ks. Michał Olszewski SCJ. Na kolejne spotkania zaproszono m.in. o. Adama Szustaka OP, ks. Petera Hockena z Wielkiej Brytanii czy Jose H. Prado Floresa – twórcę pierwszej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Szpital Domowy

Reklama
Reklama

Już od ponad roku działa Szpital Domowy, czyli codzienne spotkania modlitewne w intencji moralnej odnowy miasta Krakowa i dobrego przygotowania do ŚDM. W kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie od 20.00 do 22.00 można wziąć udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystać z Sakramentu Pojednania. Jako przedłużenie projektu działa także Poradnia Szpitala Domowego, w której psycholodzy i duszpasterze mogą pomóc osobom uwikłanym w problemy natury seksualnej.

poBIERZ i CZYTAJ!

Reklama

W ramach przygotowań duchowych, w grupach lub indywidualnie, można korzystać z rozważań w ramach cyklu TOLLE ET LEGE!, czyli poBIERZ i CZYTAJ! Są to konspekty spotkań biblijnych na temat Miłosierdzia Bożego przygotowane przez dr Danutę Piekarz i Annę Kubik do pracy w grupach parafialnych, wspólnotach, a także do wykorzystania przez indywidualnych użytkowników. Kolejne teksty publikowane będą każdego 15. dnia miesiąca na stronie www.krakow2016.com aż do czerwca 2016 r.

Miasto Świętych

W ramach projektu Miasto Świętych przygotowywanego z duszpasterstwami akademickimi Krakowa prezentowane są sylwetki krakowskich świętych. Są to: św. Brat Albert, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Jan Kanty, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Paweł II, sługa Boży Piotr Skarga, św. Kinga, św. Jadwiga, św. Szymon z Lipnicy, św. Stanisław, św. Stanisław Kazimierczyk oraz św. Faustyna.

Dla każdego ze świętych przygotowywane są filmy, które swoją premierę mają podczas rekolekcji „Dla nas i całego świata”. Studenci z duszpasterstw przygotowali biografię świętych, z charakterystycznymi elementami ich duchowości oraz z rysem postaw godnych naśladowania. Młodzi zebrali także informacje o miejscach z nimi związanych. Na czas ŚDM będzie przeszkolonych ok. 300 wolontariuszy, by po tych miejscach oprowadzać oraz przedstawiać duchowość patrona.

Liderzy przygotowań duchowych

Aby w każdej parafii archidiecezji krakowskiej odbywała się duchowa formacja przed ŚDM, powołano Liderów przygotowań duchowych. Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniach formacyjno-szkoleniowych w ramach dwóch serii dni skupienia.

Akcja L4

L4 to akcja modlitwy osób chorych i starszych za młodzież przygotowującą się na ŚDM. Informacje o projekcie dotarły do parafii i zgromadzeń zakonnych, do szpitali, przychodni, domów opieki i osób przebywających we własnych domach. Chorzy otrzymali już trzy listy z prośbą o modlitwę i ofiarę w intencji ŚDM. O ich rozniesienie proszono wolontariuszy – młodzież zaangażowaną przy parafiach, we wspólnotach. Organizatorzy liczą, że efektem tej akcji będzie powstanie przy parafiach grup młodych opiekujących się chorymi systematycznie.

W listach zawarta jest też modlitwa dla chorych oraz świadectwa osób, które w swoim życiu cierpienia doświadczyły, ale nie poddały się zwątpieniu. Do tej pory zgłosiło się ok. 1300 osób z 20 polskich diecezji (białostockiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej, gdańskiej, katowickiej, kieleckiej, krakowskiej, lubelskiej, łowickiej, opolskiej, płockiej, poznańskiej, przemyskiej, sandomierskiej, katowickiej, świdnickiej, tarnowskiej, warszawskiej, wrocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej). Czwarty list planowany jest na Światowy Dzień Chorego – 11 lutego.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite