Lublin: program Dni w Diecezji

Niespełna pół roku pozostało do Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym w archidiecezji lubelskiej przygotowania do tego wydarzenia weszły w zaawansowany etap realizacji. - Czekamy na tych naszych gości z niecierpliwością i ufam, że też to kluczowe wydarzenie jakim będzie spotkanie młodych na Arena Lublin zapadnie im głęboko w pamięć i z pięknym doświadczeniem wiary i wspólnoty od nas wyjadą – podkreślił na specjalnej konferencji prasowej ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży i archidiecezjalny koordynator ŚDM.

Reklama

Spotkanie w Krakowie z udziałem papieża Franciszka poprzedzą specjalne „dni w diecezjach”, które odbywać się będą od 20 do 25 lipca 2016. Ks. Bab zaznaczył, że archidiecezja lubelska przyjmie wtedy młodych ludzi z m.in. z Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Filipin i Korei. Organizatorzy zdeklarowali się przyjąć do sześciu tysięcy młodych ludzi z całego świata. Na chwilę obecną zgłosiło się ok. trzech tysięcy.

– Czekamy na tych naszych gości z niecierpliwością i ufam, że też to kluczowe wydarzenie jakim będzie spotkanie młodych na Arena Lublin zapadnie im głęboko w pamięć i z pięknym doświadczeniem wiary i wspólnoty od nas wyjadą – podkreślił koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej. Centralnym wydarzeniem w archidiecezji lubelskiej będzie wspólne nabożeństwo na stadionie Arena Lublin 23 lipca br., na którym organizatorzy spodziewają się blisko dwudziestu tysięcy osób.

Współodpowiedzialnym za to wydarzenie jest ks. Mirosław Ładniak. – Chcielibyśmy, aby na tym stadionie zgromadzili się młodzi ludzie, którzy przyjadą z różnych stron Europy i świata razem z naszymi młodymi ludźmi, którzy będą ich podejmowali, a jednocześnie z gośćmi, którzy będą chcieli razem wziąć udział w tym wydarzeniu, gdzie nie ma podziałów, gdzie Kościół jest ponad strukturami państwowymi, ponad strukturami geopolitycznymi – wyjaśniał ks. Ładniak.

Reklama
Reklama

Dodał, że wszyscy wierzący tworzą jeden, powszechny i apostolski Kościół. – Mam nadzieję, że na tym stadionie wszyscy będą mogli podzielić się swoim osobistym doświadczeniem kultury, wiary i tego wszystkiego, co jest dla nas ważne w tym miejscu – dodał. Będzie to swoiste podsumowanie tego, co się wydarzy w ramach spotkania młodych w archidiecezji lubelskiej.

Młodzi ludzie przybędą na stadion Arena Lublin w czterech barwnych korowodach, które wyruszą z czterech stron Lublina.. – Chodzi o to, aby całe miasto wiedziało, że Lublin wtedy jest oddany w ręce młodych ludzi z całego świata. By oni później to doświadczenie Lublina zawieźli do Krakowa, a następnie do swoich krajów tam, gdzie będą przebywali – uzupełnił ks. Ładniak.

Odpowiedzialnym za wydarzenie na stadionie od strony scenografii i reżyserii jest Marcin Wąsowski z kabaretu Świerszczychrząszcz. – Planujemy start tego spotkania 23 lipca o godzinie 12:00 w czterech różnych miejscach miasta. Wtedy wyruszą te korowody – zdradził Wąsowski. Każdy z nich będzie miał trochę inny charakter, ponieważ ten charakter będzie odzwierciedlał konkretne grupy gości, którzy przyjadą zza granicy, czyli Wschód, Zachód, Północ, Południe.

Reklama
Reklama

Na stadionie będą cztery sceny w różnych miejscach tak, żeby wszyscy widzowie mieli jak najbardziej bezpośredni kontakt z tym , co się będzie działo. – Chcemy, żeby to było nie tylko widowisko, w którym są tylko aktorzy i widzowie, ale by wszyscy wspólnie mogli przeżywać to co się będzie działo – dodał Wąsowski.

Zaplanowane widowisko będzie dość specyficzne, gdyż będzie połączone z elementami nabożeństwa. – Właściwie będą się przeplatać sceny teatralne, muzyczne z momentami modlitwy. Na sam koniec nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja, błogosławieństwo i potem będzie rozejście się – wyjaśnił członek kabaretu Świerszczychrząszcz. Zakończenie sobotniego wydarzenia organizatorzy planują około godziny 20:00.

Organizatorzy ŚDM w archidiecezji lubelskiej zachęcili też wszystkich tych, którzy lubią i zajmują się muzyką, aby zapisywali się do specjalnego chóru. – Liczymy, że będzie mniej więcej osiemset osób, które tam zaśpiewa. Oni nas będą wspomagać siłą głosów, modlitwą w przezywaniu tego wszystkiego, co tam będzie się działo – uzupełnił Wąsowski.

Reklama

Organizatorzy przypomnieli też, że na ŚDM nie ma zapisów indywidualnych. – Ten kto chce jechać musi być członkiem jakiejś grupy. Nie jedzie się indywidualnie. Może być nawet grupowa dwuosobowa – wyjaśniał ks. Bab. Oczywiście do Krakowa na sam finał ŚDM udadzą się także indywidualni pielgrzymi, kiedy będzie spotkanie z papieżem. – Nikt im tego nie zabrania. Z tym, że to będzie takie uczestnictwo „z dojazdu” – dodał organizator. Oznacza to, że tacy pielgrzymi nie będą wyposażeni w pakiet ŚDM, który ma mieć m.in. wykupioną możliwość transportu po Krakowie oraz zapewnione miejsca w lepszych sektorach podczas spotkań z Ojcem Świętym. – Dlatego lepiej się zarejestrować – apelował, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

Zdradził też, że grupy, które organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej pojadą na spotkanie z papieżem w Krakowie specjalnymi pociągami. – Na dziś mamy zarezerwowane dwa pociągi po sześćset osób na wyjazd 25 lipca oraz tysiąc dwieście miejsc dla tych, którzy wyjadą w piątek 29 lipca. Mam nadzieję, że tych pociągów trzeba będzie domówić – powiedział w czasie konferencji prasowej ks. Adam Bab.

31. Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików z całego świata, które odbędzie się w dniach 26 lipca – 31 lipca 2016 w Krakowie. Bezpośrednio wydarzenia w Krakowie poprzedzą „dni w diecezjach”, które potrwają od 20 do 25 lipca 2016. Będą to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991 roku. Udział w ŚDM będzie też celem pierwszej podróży apostolskiej papieża Franciszka do Polski.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę