Nasze projekty

Kard. Dziwisz: „ŚDM szansą na odrodzenie narodu”

„Ufam, że to jest jeszcze jedna okazja do odrodzenia narodu i ducha narodowego” – powiedział o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Polsce na antenie radia RMF FM kard. Stanisław Dziwisz. W sobotni poranek rozmowę z metropolitą krakowskim przeprowadził Krzysztof Ziemiec.

Reklama

Zapytany o przesłanie, które papież Franciszek przywiezie do Krakowa, kard. Dziwisz wskazał, że Ojciec Święty wzbudzi na pewno wielkie zainteresowanie wśród młodzieży i ich pragnienie życia w Kościele. „Przywiezie to samo, co mówi na co dzień. Opcję w kierunku ubogich, życie w prostocie, zwłaszcza, jeżeli chodzi o Kościół” – ocenił. Zaapelował o podjęcie już teraz odpowiednich przygotowań duchowych i intelektualnych, a także logistycznych.

Zaznaczył, że przybyłym pielgrzymom trzeba pokazać to, co chcą zobaczyć – kulturę polską. „Kulturę, którą reprezentował w sposób wyjątkowy Jana Paweł II” – mówił. Metropolita krakowski wyraził także nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to okazja na wzniesienie się ponad podziałami: „Emocje opadną i będzie okazja do zjednoczenia. Mniej walki, mniej kłótni, a więcej zainteresowania i troski o dobro całego narodu”. Na wyrażoną przez prowadzącego uwagę o braku widocznych znaków w kierunku takich zmian, kardynał zauważył: „Jest jeszcze Duch Święty, który działa. I On zadziała w momencie odpowiednim i słusznym, ja temu ufam bardzo mocno”.

Odpowiadając na pytanie o obecne podziały polityczne i społeczne w Polsce, hierarcha ocenił je jako powierzchowne. „Pod spodem jest jedność narodu polskiego i ufam, nastąpi wzajemne zrozumienie – my dzisiaj, wy jutro. I tak jest w polityce. I do tego trzeba się przyzwyczaić, taka jest demokracja” – stwierdził.

Reklama
Reklama

„Trzeba umieć odejść z funkcji, którą się miało, a równocześnie trzeba umieć podjąć obowiązki, które się wzięło na siebie. Dla dobra wspólnego, całej ojczyzny i wszystkich obywateli” – dodał kardynał. Zachęcił na antenie elity rządzące do głębszego spojrzenia w przyszłość, pozostawiając spory na boku.

Hierarcha podkreślił, że wierzy w moc trwającego Roku Miłosierdzia. „Trzeba szukać przebaczenia u Pana Boga za swoje winy i grzechy, pojednać się z Panem Bogiem, a potem istotnie odnieść się do drugiego człowieka – podać mu rękę, powiedzieć mu, że jesteśmy wszyscy braćmi i że wszystkim zależy na dobru narodu i na wzajemnej życzliwości” – tłumaczył. Zwracając się do „wszystkich ludzi dobrej woli” metropolita wskazał, że czas rozpoczętego niedawno Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia to okres wielkiej szansy na ład wewnętrzny i społeczny.

Jak dodał kard. Dziwisz, „święta Bożego Narodzenia to bardzo istotny, rodzinny moment.” „Ważne, aby były one świętami spokoju oraz wielkiej życzliwości i solidarności, zwłaszcza z biednymi” – mówił.

Reklama
Reklama

Na zakończenie metropolita krakowski złożył Polakom życzenia uświadomienia sobie prawdziwego znaczenia gestu łamania opłatkiem, czyli pragnienia dobra dla drugiego człowieka. „Niech ten opłatek wigilijny nas połączy, także śpiew kolęd” – powiedział na zakończenie rozmowy.


luk / Kraków

Reklama

plaster grafika promująca

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite