Nasze projekty

II edycja Warsztatów Dziennikarskich za nami

II edycja warsztatów dziennikarskich przed ŚDM już za nami. W Łagiewnikach zorganizowali je Komitet Organizacyjny ŚDM 2016, KDM i Stacja7.pl. 80 osób z całej Polski szkoliło się pod okiem dziennikarzy RMF.fm, TVN, a gościem specjalnym był Marcin Mroczek.

Reklama

Pierwszy dzień warsztatów podzielony był na dwa bloki – radiowy i telewizyjny. Każdy z nich rozpoczynał się wykładem, który wprowadzał do pracy w grupach. Marek Balawajder, Dyrektor Informacji radia RMF.fm przekonywał, że nie można rozróżniać newsów na katolickie i niekatolickie i że każda wiadomość ma szansę dostania się do mediów, jeśli tylko jest atrakcyjnie podana. W grupach warsztatowych wolontariusze analizowali różne serwisy radiowe, a następnie sami przygotowywali news, który miałby trafić do wydania wiadomości. Na bieżąco efekty pracy omawiali z prowadzącymi zajęcia – byli to dziennikarze RMF.fm Blanka Baranowska i Tomasz Staniszewski.

DSC_0055

Reklama
Reklama

Popołudniowy blok otworzyło spotkanie z reporterami Faktów TVN i TVN24. Wnikliwej analizie poddano różne materiały wideo, tworzone przy okazji przygotowań do ŚDM. Krytyczne spojrzenie na niektóre z nich pozwoliło uczestnikom na opracowanie wskazówek i propozycji ku jak najlepszemu tworzeniu filmów promujących działania wolontariuszy. Praca w grupach była natomiast okazją do sprawdzenia swoich sił przed kamerą – każdy z uczestników miał szansę nagrać się i zobaczyć, na co powinien zwrócić uwagę, by dobrze wypaść na ekranie. Zajęcia te prowadzili Brygida Grysiak, Krzysztof Skórzyński i Marek Nowicki.

Reklama
Reklama

DSC_0110

„Zastanawiamy się czym jest dobry news. Najlepszy news to taki, że Bóg kocha nas nieustannie” – takimi słowami zwrócił się do wolontariuszy na Eucharystii ks. Grzegorz Suchodolski. Myśl tę rozwinął w kazaniu ks. Adam Parszywka OSB, mówiąc w nawiązaniu do Ewangelii, że medialne działania wolontariuszy ŚDM nie mogą służyć Bogu i mamonie i że mają być dla świata świadectwem.

Reklama

Od Eucharystii również rozpoczął się drugi dzień warsztatów. Odnosząc się do ubogiej wdowy ks. Suchodolski zwrócił uwagę, że nie ma znaczenia zasobność naszych portfeli, to ile mamy umiejętności, tylko czy chcemy dawać wszystko, co mamy z dobroci serca.

DSC_0144

Podobnie o zaangażowaniu w wolontariat mówiła s. Gaudia Skass, która wraz z trzema innymi siostrami odpowiada za zaangażowanie Sanktuarium w Łagiewnikach w przygotowania do ŚDM. „Nie ma ludzi zwykłych, trzeba tylko umieć patrzeć na człowieka” – mówiła s. Gaudia. Zachęcała również wolontariuszy, by podczas przygotowań nie stracili sensu Światowych Dni Młodzieży czyli szansy na doświadczenie i pokazanie innym Pana Boga – „Najważniejsza w całym tym biegu jest Wasza relacja z Miłosiernym. To z Nim się dogadujcie w sprawie ŚDM”.

DSC_1688

Pierwszym niedzielnym spotkaniem był intensywny i bogaty warsztat odnośnie obecności ŚDM w mediach społecznościowych. Poprowadzili go Łukasz Szeliga i Monika Paterka z Sekcji Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Ostatnim akcentem było natomiast spotkanie z Dianą Golec, która odpowiada za serwis ŚDM oraz Grzegorzem Sadurskim, któy realizuje program „Do zobaczenia w Krakowie”.

DSC_0168Nie zabrakło na Warsztatach gościa specjalnego. Tym razem był to aktor, Marcin Mroczek, który po raz pierwszy publicznie opowiedział o swoim nawróceniu i wierze. „Wydarzył się w moim życiu cud. Teraz chcę być blisko Boga i robić wszystko z Nim. Tak było też z moim ojcem – kiedy robiliśmy coś razem, to nam sprawiało najwięcej radości” – mówił aktor. Swoim wystąpieniem chciał zachęcić wolontariuszy do odważnego dawania świadectwa, nawet wtedy, gdy jest to trudne.

Po Warsztatach uczestnicy zaproszeni zostali na spotkanie autorskie wokół książki „Kochają mnie do szaleństwa” z Brygidą Grysiak. Poprowadziła je dyrektor Stacji7.pl, Aneta Liberacka.


Warsztaty oczami uczestników


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę