Nasze projekty

Goście, goście we Wrocławiu!

Ostatni tydzień października był niezwykle wymagający dla wolontariuszy pracujących we wrocławskim Diecezjalnym Sztabie Przygotowań Światowych Dni Młodzieży. Nasze miasto odwiedziły trzy delegacje z zagranicy pragnące ustalić szczegóły dotyczące lipcowego przyjazdu ich grup do Wrocławia oraz zobaczyć jak idą nam przygotowania do organizacji tak wielkiego wydarzenia religijnego.

Reklama

Poniedziałek i wtorek należały do Francuzów. Były to dwie grupy, odpowiednio po pięć i cztery osoby, należące do komitetów organizujących wyjazd ze swojego kraju do Polski. „W lipcu Wrocław ma odwiedzić około 500 pielgrzymów z Francji, dużo młodzieży niepełnoletniej. Trzeba zatem wszystko dograć – transport, noclegi. Mają zostać przyjęci między innymi przez szkoły, w związku z czym musieliśmy podjąć współpracę z miastem. Grupa z Paryża przyjeżdża do nas już po raz trzeci, mamy z nimi bardzo dobry kontakt. Pragną pomóc w uświetnieniu wrocławskich obchodów ŚDM.” – mówi Aleksandra Cach, wolontariuszka pracująca w naszym Sztabie odpowiedzialna za grupy zagraniczne.

Wrocław został przez naszych Gości oceniony pozytywnie i już nie mogą się doczekać lipcowej wizyty. „Poza sprawami organizacyjnymi zwiedzaliśmy miasto, wspólnie uczestniczyliśmy w specjalnej mszy świętej, odwiedziliśmy także Trzebnicę.” – kontynuuje opowieść Ola.

zdj.1
fot. Katarzyna Kraśnicka

Znacznie większą jednak „sensację” wzbudził czwartkowy przyjazd trzyosobowej delegacji z Kolumbii. Były to dwie dziewczyny oraz Ksiądz, wszyscy pracujący na katolickim uniwersytecie. Są przedstawicielami równie licznej grupy planującej odwiedzić Wrocław w lecie (około 500 osób). Po raz pierwszy odwiedzili Polskę, co więcej – dla wielu członków ich grupy lipcowy wyjazd będzie pierwszą podróżą poza Amerykę Południową! Nasi Goście to zespół bardzo aktywnie uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży na całym świecie. Bardzo ważny jest dla nich Jan Paweł II, jako ten, który rozpoczął tę piękną tradycję. Dlatego też możliwość przyjazdu do jego ojczyzny jest dla nich niezwykłym doświadczeniem.

Reklama
Reklama

Manuela Ciszek, koordynatorka Sekcji Promocji w sztabie, z uśmiechem wspomina to spotkanie. „Na początku było trochę zamieszania, bo Kolumbijczycy chcieli zacząć mówić po angielsku i byli bardzo zdziwieni, że część z nas dobrze porozumiewa się po hiszpańsku. Standardowo, najbardziej nurtującym naszych Gości pytaniem była kwestia pogody. W Bogocie przez cały rok jest w okolicach 15 stopni. Z naszej strony obiecaliśmy, że w lipcu u nas będzie cieplej.” Ola dodaje jeszcze, że przyjechali bardzo ciepło ubrani i przygotowani na październikowe „mrozy”.

Manuela powiedziała też, że Kolumbijczycy bardzo chcą się podzielić swoją kulturą. „Myślę, że gdyby mieli więcej czasu to od razu nauczyliby nas swoich tradycyjnych tańców.” Podobnie jak dla Francuzów, dla nich również ważne były sprawy organizacyjne, transportowo-noclegowe. Interesowali się programem Dni w Diecezjach oraz tym, co mają przygotować na przyjazd do Wrocławia. „W zasadzie pytali o wszystko. Ciekawiło ich np. ile wspólnot działa na naszym terenie, w jaki sposób się modlą, jak wygląda nasze chrześcijańskie życie.” – podsumowuje Ola Cach.

Sonia Piórek, główna koordynatorka wroclawskiego wolontariatu, dodaje z radością, że „Kolumbijczycy chcą zaprezentować swój program artystyczny w parafii albo na koncercie Mercy Fest. Ciągle mówili „baila”, „baila”, więc chyba dużo baila będzie jak tu przyjadą .” – potwierdzając tym samym opinię Manueli o zapale do tańczenia naszych Gości. Kolumbijczycy uczestniczyli również w próbie wrocławskiego chóru przygotowującego się na Światowe Dni Młodzieży.

Reklama
Reklama
Zdj 2 SP
Goście z Kolumbii oraz chórzyści, fot. Sonia Piórek

Dla wszystkich trzech delegacji Dni w Diecezjach są ważnym wydarzeniem. Dzięki nim będą mogli poznać naszą kulturę, rodziny, innych ludzi przyjeżdżających. Zobaczyć naszą codzienność. Podczas wydarzeń centralnych w Krakowie będzie na to zbyt dużo ludzi i zbyt mało czasu. Myślę, że to bardzo motywuje nas, wolontariuszy, do dobrego przygotowania Diecezji na ugoszczenie tak wielu pielgrzymów. Sami obcokrajowcy są pozytywnie zaskoczeni różnorodnością grup, które przyjadą do Wrocławia. Szacuje się, że będzie to około 15 tysięcy cudzoziemców.

zdj.3
fot. Katarzyna Kraśnicka

Zarówno francuska, jak i kolumbijska reprezentacja zaciekawione są historią Polski i Wrocławia, a także świętymi i błogosławionymi z Dolnego Śląska. Mamy nadzieję, że w lipcu wszystko pójdzie dobrze i wszyscy razem pojedziemy szczęśliwi do Krakowa.


Magdalena Łukowiak, archidiecezja wrocławska

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite