Nasze projekty

Delegaci krajowych komitetów ŚDM w Krakowie

Delegaci z całego świata przygotowujący grupy uczestników na ŚDM, którzy goszczą w Krakowie, spotkali się z władzami miasta, województwa i archidiecezji. Zostali zapewnieni o godnym przyjęciu w lipcu 2016 roku.

Reklama

Spotkanie delegatów z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM odbywa się w Małopolsce w dniach 25-29 listopada. Po dwóch dniach obrad w Wadowicach goście przyjechali do Krakowa, gdzie mogli zobaczyć m.in. Błonia – miejsce centralnych wydarzeń ŚDM.

Delegaci następnie spotkali się z władzami miasta, województwa i archidiecezji w Filharmonii Krakowskiej. W imieniu Kościoła krakowskiego gości przywitał kard. Stanisław Dziwisz, który podkreślił, że znajdują się w najważniejszym polskim mieście, a zwiedzając je poznają historię całego kraju. Metropolita krakowski zwrócił uwagę zebranym na napis „Duc in altum” i przypomniał, że było to jedno z programowych wezwań papieża Polaka. „Myślę, że Jan Paweł II przejął pamięć tej sali, tego napisu jako program dla Kościoła w trzecie tysiąclecie. W jego imieniu dziękuję, że przyszliście do niego w jego mieście – Krakowie” – powiedział kard. Dziwisz.

Na pytania kard. Dziwisza o to czy delegaci są zadowoleni z dwóch dni obrad i pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej i tamtejszej kuchni – w Filharmonii Krakowskiej rozległy się brawa.

„Przeżyciom duchowym związanym z wizytą papieża Franciszka będzie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych. Chcemy wam pokazać czym jest Małopolska, jakie ma dziedzictwo. Chcemy wam pokazać nasze korzenie wywodzące się z religii chrześcijańskiej” – mówił marszałek Jacek Krupa.

Marszałek podkreślił, że w Małopolsce mieszka wiele ludzi, którzy są bezpośrednio lub pośrednio związani ze św. Janem Pawłem II. „Jego osoba wyraźnie wpłynęła na nasze życie osobiste” – zaznaczał marszałek województwa małopolskiego. Sam Krupa był bierzmowany przez kard. Karola Wojtyłę. „Czekamy na was za rok. Czekamy na pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza młodzież. Czekamy na to wspaniałe święto w Małopolsce w przyszłym roku” – mówił marszałek Krupa.

W rozmowie z KAI marszałek Krupa podkreślił, że dla mieszkańców Małopolski ŚDM to przede wszystkim wielkie wydarzenie duchowe, ale będzie to też wielka okazja do promocji regionu. Marszałek województwa zaznaczył, że budowanie infrastruktury na ŚDM to kwestia przyspieszenia niektórych inwestycji a nie podejmowanie zupełni nowych, dlatego nie są one związane ze wzrostem wydatków województwa. Podobnie z funduszami przeznaczonymi na promocję – nie będą odbiegały od zwyczajowo przeznaczanych na tę działalność. Dodatkowo Jacek Krupa zauważa, że poza duchowymi korzyściami dla mieszkańców Małopolski trzeba liczyć także na wymierne wpływy do kasy przedsiębiorców związanych z branżami turystyczną, gastronomiczną czy logistyczną.

Czy ŚDM utrudni życie zwykłych mieszkańców? „Nie przesadzajmy, to jest tydzień. Zawsze takie wielkie wydarzenia łączą się z pewnymi utrudnieniami, ale nie będzie jakiegoś paraliżu, o to się nie boję” – zapewnia marszałek Krupa.

Wiceprezydent Andrzej Kulig zapewnił, że Kraków nie boi się żadnych wyzwań organizacyjnych, które przy takich okazjach zawsze się pojawiają, bo takie wyzwania mobilizują wszystkich krakowian, nie tylko służby miejskie, ale także zwykłych obywateli, którzy cieszą się na to wielkie międzynarodowe spotkanie.

Po spotkaniu z władzami delegaci w grupach zwiedzali Stare Miasto i Wawel. Popołudnie spędzą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Przed przyjazdem do Krakowa delegaci mogli dziś zobaczyć Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się nocne czuwanie w czasie ŚDM i msza kończąca wydarzenie. Dziś wieczorem będzie miało miejsce jeszcze poświęcenie pamiątkowego krzyża na rondzie ŚDM przy Campus Misericordiae a później zaplanowano wieczór kulturalny w Wieliczce z udziałem delegatów z polskich diecezji.


pra / Kraków

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite