Nasze projekty

Bydgoszcz: peregrynacja symboli ŚDM

Od bydgoskiej parafii św. Mikołaja w diecezji rozpoczęła się peregrynacja Krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej „Wybawicielki Ludu Rzymskiego” (Salus Populi Romani). Do 22 stycznia symbole Światowych Dni Młodzieży będą przyjmowane m.in. przez parafie, szkoły, uczelnie, przedszkole, szpitale, hospicja, zgromadzenia zakonne, a także władze Bydgoszczy.

Reklama

Krzyż oraz ikona zostały wniesione przez młodych, zaangażowanych w przygotowania do wyjazdu na spotkanie z papieżem w Krakowie. – Czym jest symbol? – pytał bydgoski ordynariusz, nawiązując do starożytnej greki. Hierarcha, tłumacząc znaczenie greckiego symbolein, zwrócił uwagę na rzeczywistość świata stworzonego, materialnego, który jest odbierany przez człowieka zmysłami m.in. dotyku, wzroku, smaku, słuchu.

Również na rzeczywistość transcendentną, która fascynuje, dzięki której człowiek staje się lepszy. – Krzyż nam nie tylko przypomina, ale uobecnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. To, ku czemu dąży całe nasze jestestwo w tym pragnieniu życia, które się nie kończy. Życia, które ma uszczęśliwić człowieka. Symbol ikony Matki Bożej uświadamia to, co jest najbardziej oryginalne i specyficzne dla naszej wiary. Oryginalne dla chrześcijaństwa, które jest budowane na historycznych faktach, z jakimi wiążemy naszą wiarę. Wierzymy, że właśnie w tych faktach objawia się sam Bóg, który do nas przychodzi. Te symbole mają prowadzić nas do Krakowa na uroczyste spotkanie z Bogiem poprzez wspólnotę młodych pod przewodnictwem samego papieża Franciszka – dodał bp Jan Tyrawa.

W czasie obchodów ŚDM symbole są obecne w miejscu centralnych wydarzeń. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych. – Na pewno przybycie do naszej diecezji symboli jest ważnym i niepowtarzalnym wydarzeniem. Również jako parafia zostaliśmy wyróżnieni poprzez to, że w tym miejscu zaczyna się peregrynacja. Jestem zaangażowana w wolontariat ŚDM i mam zamiar uczestniczyć w spotkaniu w Krakowie – powiedziała Justyna Genczelewska, która zaprezentowała zebranym w świątyni symbolikę ikony Matki Bożej.

Reklama
Reklama

Symbole zostaną przekazane diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 23 stycznia. – Peregrynacja jest wielką szansą dla młodzieży. Jeśli widzimy przy tym krzyżu setki tysięcy młodych ludzi, którzy zawierzają swoją codzienność Panu, doświadczamy przede wszystkim mocy Bożego miłosierdzia – zakończył koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji ks. dr Waldemar Różycki.


jm / Bydgoszcz

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite