Abp Gądecki: milczenie Papieża wyraża desperację ludzkości

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że dzisiejszą wizytę Franciszka i jego modlitwę w milczeniu w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau można podsumować, powtarzając to, co jest napisane na jednej z tablic pod pomnikiem ofiar, że jest to: „krzyk zdesperowanej ludzkości, a zarazem miejsce ostrzeżenia”.

Polub nas na Facebooku!

– Odwołując się do myśli Franciszka o „dobrej i złej pamięci”, trzeba powiedzieć, że jego wizyta w Auschwitz-Birkenau była wyrazem „dobrej pamięci” – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. A chodzi tu o taką pamięć, która nie prowadzi do oskarżeń, ale stara się wydobyć i budować dobro.

 

Wizyta Franciszka była też – dodał – także ostrzeżeniem, aby nie dokonało się ponownie odwrócenie ludzkości od Boga, czego wyrazem jest to co się stało w Auschwitz-Birkenau.

 

Człowiek bowiem, wyjaśnił abp Gądecki, podobnie jak „księżyc wobec słońca, jest tylko odblaskiem boskiej światłości i żywi się tym światłem, które pochodzi nie od niego, ale od Boga”.

 

„Jak długo ludzkość będzie trwała przy Bogu, tak długo księżyc ten będzie świecił. A kiedy się odwróci, może się tak samo skończyć jak w Auschwitz” – powiedział.

 

Dodał, ze wielu ludzi dziś mniema, że przestępstwa tamtych czasów, takie jak Auschwitz, są niemożliwe do powtórzenia dziś. „Tymczasem są one możliwe, nawet w większej jeszcze skali” – ostrzegł.


mp / Oświęcim

Reklama

Szukasz wartościowych treści?

Zapisz się na cotygodniowy newsletter Stacji7


Reklama

Reklama

Franciszek wręczył zapaloną świecę tym, którzy przeżyli Auschwitz

Podczas spotkania na placu przed Blokiem 11 na terenie byłego obozu Auschwitz z 11 Żydami, którzy przeżyli pobyt w tym miejscu zagłady, Franciszek wręczył ostatniej z osób, z którymi rozmawiał, zapaloną świecę. Było to symboliczne przekazanie przez Kościół katolicki światła tym, którzy ocaleli, ale także upamiętnienie ofiar.

Polub nas na Facebooku!

Spotkanie przed Blokiem 11 odbyło się na wyraźne życzenie Ojca Świętego i miało głęboko poruszający i symboliczny wymiar, podobnie jak miejsce, w którym się ono odbyło. Oprócz 11 Żydów uczestniczyły w nim także 22 osoby odznaczone przez władze Izraela tytułem “Sprawiedliwy wśród narodów świata”.


kg (KAI/ilsismografo) / Oświęcim

Reklama

Szukasz wartościowych treści?

Zapisz się na cotygodniowy newsletter Stacji7


Reklama

Reklama

Copy link
Powered by Social Snap