Nasze projekty

Nowa piosenka niemaGOtu. “Boża sprawiedliwość to nie kara. To odkupienie w Jezusie”

– Tak jak “Marana Tha” było dla nas programem na tamten czas, tak teraz jest to “Pieśń sprawiedliwości” – mówi Kuba Blycharz, autor piosenki. Nowa piosenka niemaGOtu to zarazem pierwszy singiel z nadchodzącej nowej płyty.

Reklama

To już kolejna piosenka “niemaGOtu” opowiadająca o zmartwychwstaniu. Kuba Blycharz przyznaje, że kiedy wymyślił nazwę dla zespołu, nie wiedział jeszcze, co się za tym kryje. – Byłem zatopiony w tajemnicy Bożego grobu i rozważałem prawdę, że całe zło, z którym się borykamy, Jezus złożył w grobie i tam zostawił. Byłem tym zachwycony. Jednak dziś historia zespołu i to, z jakim poznaniem przychodzi do nas Bóg, poszerza to rozumienie – mówi Kuba Blycharz. – Nazwa “niemaGOtu” dziś wydaje się prorocza, Bóg wypełnia swoje obietnice i o tym mówi “Pieśń sprawiedliwości”. Ten utwór pokazuje też, jak my mamy wobec zmartwychwstania się zachować – dodaje.

Jak mówi autor “Pieśni sprawiedliwości” warto zwrócić uwagę na napięcie między tekstem zwrotek i refrenu.

W zwrotkach pokazany jest starotestamentalny obraz Boga i człowieka, który w niesamowity sposób przejmuje św. Paweł w Liście do Rzymian. Pokazuje on panoramicznie sens zmartwychwstania. Zwraca uwagę, że według Starego Testamentu wszyscy jesteśmy grzesznikami, bo urodziliśmy się w Adamie i jak długo jesteśmy w Adamie, jesteśmy potępieni. “Ale teraz – mówi św. Paweł – jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą.” Św. Paweł pokazuje: tak, jesteśmy grzesznikami, ale teraz Bóg okazał swoją sprawiedliwość w Jezusie, w Nim pokazał swoją miłość do mnie. I na tym polega nawrócenie – kiedy Zły przychodzi i zaczyna nas oskarżać “zobacz, co zrobiłeś, co z Ciebie za chrześcijanin”, my mówimy “tak zgrzeszyłem, ale teraz Bóg okazał mi sprawiedliwość, odkupienie w Jezusie. Mój grzech nigdy nie niweczy miłości Boga do mnie; nigdy nie zwycięży. Grzesznik we mnie polegnie pod naporem tej miłości i dzięki niej powstanę jako sprawiedliwy Boga.

Reklama
Reklama

Tytuł nie od razu może nasuwać myśl, że “Pieśń sprawiedliwości” to utwór o odpuszczeniu grzechów. – Sprawiedliwość kojarzy nam się z karą. A Bóg okazał swoją sprawiedliwość odpuszczając nam grzechy przez śmierć Jezusa. To jest przesłanie, jakie zostawia nam św. Paweł w Liście do Rzymian – zwraca uwagę autor piosenki.

Sprawiedliwy sędzia, który za dobre wynagradza, a za złe karze to wspaniały obraz Boga, który za wszelkie nasze zło ukarał swego Syna, zaś za wszelkie dobro, jakie jest dziełem Jego życia, chce nagrodzić nas, którzy jesteśmy w Jego Synu. 

Zaskakujący może być dla słuchaczy koniec piosenki. Inwokacja po ostatnim refrenie “niewinny, godzien chwały i czci, sprawiedliwy Ty” nie jest bynajmniej zwrotem do Boga. – Spodziewam się, że w odpowiedzi na tę część piosenki może się pojawić bunt, że tylko Bóg jest godzien chwały i czci. Ale to naprawdę jest zwrot do każdego z nas, to Boży sąd nad człowiekiem – wyjaśnia Blycharz. – Bóg przyodziewa nas w szaty sprawiedliwości, w szaty swojego Syna. Bóg patrząc na mnie, widzi swojego Syna. Nie liczę się już ja jako “Kuba Blycharz”, ale ja jako “Kuba Blycharz w Chrystusie”. To jest też lekcja pokory, bo trzeba uznać prawdę o sobie, usunąć się i dać w sobie przestrzeń Panu Bogu do działania – dodaje. “Ja jestem czlowiekiem, ktory nie jestem w stanie się poprawić. Doświadczyłem tego bardzo mocno. Ale wierzę, że to jest robota Boga we mnie, a moją rolą jest stworzyć ku temu miejsce, żeby On działał. Wierzę, że na tym polega przemiana życia, że wchodząc w relację z Bogiem, ufając Jego obietnicom, ja uczę się odpuszczać i staję się jak On, bo daję mu miejsce w sobie – dodaje Kuba Blycharz.

Reklama
Reklama

W teledysku do piosenki występują członkowie zespołu oraz chór i dzieciaki niemaGOtu. Kuba Blycharz liczy jednak na wyrozumiałość odbiorców wobec braku chóru w nagraniu. – Tego samego dnia, kiedy mieliśmy nagrać chór w studiu, niestety wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i nagranie zostało odwołane – wyjaśnia. Z powodu epidemii przesunęły się też wszystkie nagrania chóru na nową płytę. W oczekiwaniu na krążek fani mogą wrócić do znanych już utworów niemaGOtu, które również pojawią się na płycie. Będą to m.in. “Biada, “Pieśń stworzenia” i “Pieśń świąteczna o wierności Boga”.

POSŁUCHAJ „PIEŚNI SPRAWIEDLIWOŚCI” (poniżej dołączamy tekst)

Reklama

TEKST

Wszyscy pobłądziliśmy jak owce,
Każdy z nas się zwrócił ku swej drodze,
Lecz Pan na Niego kładł winy nas wszystkich!
Wszyscy winni, wszysc potępieni,
Wszyscy chwały Bożej pozbawienia,
Pośród bezbożnych nasz grób,
Ale teraz:

Alleluja, Ten co za nas umarł wstał
trzeciego dnia dla zbawienia nas
Alleluja! Po prawicy Ojca siadł
Sprawiedliwy Sędzia!

Kto z nas ujdzie przed karzącym gniewem?
Kto rodzący dobry owoc drzewem?
Kto sprawiedliwy przed Bogiem najczystszym?
Na nic próby, na nic staranie,
Prawo nie sprawi, byś prawym był przed Panem,
Tylko wykaże Ci grzech,
Lecz pamiętaj:

Alleluja, Ten co za nas umarł wstał
trzeciego dnia dla zbawienia nas
Alleluja! Po prawicy Ojca siadł
Sprawiedliwy Sędzia!

Złóż więc, Jeruzalem
Szatę smutku i utrapiania swego,
A płaszczem okryj się
Sprawiedliwości danej Ci przez Boga twego,
On bowiem piękno Twe
Pokazać wszystkim chce, zachwycić niebo,
Więc już nie lękaj się, nie, bowiem teraz

Alleluja, Ten co za nas umarł wstał
trzeciego dnia dla zbawienia nas
Alleluja! Po prawicy Ojca siadł
Sprawiedliwy Sędzia!

Ooo, niewinny!
Ooo, godziny chwały i czci!
Ooo, sprawiedliwy!
Ooo, Ty!

os/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite