Nasze projekty
fot. wikipedia.org/domena publiczna

Modlitwa do św. Rity: jak to działa?

Na całym świecie św. Rita znana jest jako specjalistka od spraw beznadziejnych. Jednak być może nie wszyscy jej czciciele znają już Modlitwę do św. Rity - niezwykłą koronkę odmawianą na różańcu.

Reklama
Reklama

Kim była Święta Rita?

Średniowieczne życie św. Rity nie było usłane różami, tymczasem to, właśnie ten atrybut jest z nią szczególnie związany. Choć już od najmłodszych lat wiedziała, że jej powołaniem jest życie zakonne. To niestety, rodzice wybrali dla niej kandydata na męża, którego musiała poślubić. Przede wszystkim, Paweł Ferdynand Mancini był byłym wojskowym, politykiem i skłonnym do bijatyk awanturnikiem. Jego wybuchowy temperament nie uspokoiło nawet małżeństwo z Ritą mimo, że ta była dziewczyną o niezwykłych zdolnościach do łagodzenia i rozwiązywania konfliktów.

Następstwem takich zachowań była śmierć Pawła, do której doszło podczas jednej z bójek po niespełna 18 latach małżeństwa. W rezultacie Rita została młodą wdową z dwoma dorastającymi synami, którzy postanowili pomścić śmierć ojca. Nawet prośby matki na nic się zdały i synowie zobowiązali się do zemsty na zabójcach ojca. Dlatego Rita rozpoczęła szczere i gorące modlitwy o zakończenie konfliktu bez krwawych skutków. Te natomiast zostały przez Boga wysłuchane, jednak obaj synowie zmarli na panującą w tym czasie epidemię dżumy.

Rita wstępuje do zakonu

Reasumując Rita została sama. Straciła bowiem najbliższą rodzinę. Dlatego postanowiła, że od teraz w pełni odda się Bogu i wstąpi do klasztoru, o czym marzyła od najmłodszych lat. Nie było to jednak takie proste. Pomimo tego, ostatecznie po wielu prośbach i spełnieniu warunku, którym było odnalezienie i przebaczenie zabójcom męża, Ricie udało się wstąpić do Zakonu Augustianek Eremitek w Cascii.

Podczas życia zakonnego św. Rita otrzymała jeden stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony Jezusa. Nosiła go przez piętnaście lat, dlatego też, na tę pamiątkę powstała po jej śmierci tradycja odprawiania piętnastu czwartków św. Rity. Ze względu, że rana na czole wydawała okropny zapach, zakonnica nie mogła opuszczać swojej celi. Podobno, kiedy chciała udać się na pielgrzymkę do Rzymu, rana zaczęła wydzielać przyjemny zapach róż. I stąd, to właśnie róża stała się symbolem tej Świętej.

Rita z Casci zmarła 22 maja w opinii świętości. Stąd też w wielu miejscach na świecie właśnie tego dnia uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Niewątpliwie kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole, z których pewne są bardziej wyraźne. Otóż kolec z korony cierniowej symbolizuje ludzkie życie pełne cierpienia i bólu, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności.

Więcej o życiorysie Rity można przeczytać: https://stacja7.pl/swieci/swieta-rita-najskuteczniejsza-w-sprawach-beznadziejnych/

Co to jest Modlitwa do św. Rity?

Wszyscy wiemy, że różańca jako koralików modlitewnych można używać nie tylko do odmawiania Różańca Świętego, ale także innych modlitw, tzw. Koronek. Bezsprzecznie najpopularniejsza z nich obecnie to Koronka do Miłosierdzia Bożego. Jednak dziś zachęcamy do wypróbowania Koronki do św. Rity. Jak się nią modlić? 

Z pewnością najlepiej używając dziesiątki zwykłego Różańca. Ponieważ do każdego z paciorków dostosowane są poszczególne wezwania. Jednak pomocny może być również różaniec-bransoletka, dedykowany specjalnie Koronce do św. Rity. A można go kupić w sklepie Dobroci.pl>>

KORONKA DO ŚW. RITY

Wierzę w Boga… Chwała Ojcu…

I. Na pierwszym białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity odpuszczasz nasze grzechy.
Święta Maryjo, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej . Amen.
Chwała Ojcu…

II. Na drugim białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity ochraniasz nas przed złym duchowym i cielesnym.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Chwała Ojcu…

III. Na trzecim białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity wyzwalasz nas z każdego nieszczęścia.
Święta Maryjo, Matko Boża módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Chwała Ojcu…

Modlitwa końcowa:
Święta Rito, wzorowa siostro zakonu Augustyńskiego, czcimy ciebie dostrzegając twoje oddanie Męce Pańskiej.
Pomimo, że twoja młodość była wypełniona wieloma rozczarowaniami, smutkami i nieustannymi dramatami, które przyniosło codzienne życie, nigdy nie utraciłaś wiary oraz zaufania Bogu Miłosiernemu.
Dlatego jesteś naszą patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych.
Dodaj nam otuchy i wspieraj tych, którzy przeżywają rozpacz i smutek. Amen.

Święta Rito, módl się za nami!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę