Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #14. Duch posłał Filipa

W dzisiejszej Liturgii Słowa objawia nam się Bóg w Trójcy Osób. W czytaniu z Dziejów Apostolskich słyszymy o Duchu Świętym mówiącym do Apostoła Filipa. Zaś w Ewangelii przemawia Jezus, o Ojcu: Każdy kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. Dworzanin Etiopski usłyszał o Ojcu, ponieważ miał dostęp do pism proroka Izajasza, jednak nie rozumiał ich. Potrzebny mu był ktoś, kto go pouczy, dlatego Duch Pański posłał Filipa.

Reklama

Jak się to ma do naszego uczynku miłosierdzia? Odnieśmy go do rzeczywistości niebiańskich. Piękne jest to porównywanie nas do przybyszów na tej ziemi, na których prawdziwy dom czeka w niebie… Tyle razy mogliśmy już je usłyszeć wypowiadane na ambonie, na katechezie albo podczas pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie nabierają szczególnego wyrazu. Jeśli Ojciec ma dla każdego z nas mieszkanie, a każdy z nas jest podróżnikiem, to uczynkiem miłosierdzia jest wspieranie się w tej drodze. Nie tyle my jesteśmy wtedy miłosierni sami z siebie, ale więcej! Mamy łaskę współdziałać z miłosiernym Ojcem, od Niego się uczyć i z Niego czerpać siłę.

Każdy z nas może być Filipem, którego posyła Duch Święty do zagubionego człowieka. Liturgia Słowa, zawsze bogata w swe skarby, wskazuje nam kolejną myśl. Apostoł wziął za punkt wyjścia słowa z Księgi Izajasza, aby opowiedzieć Etiopczykowi Dobrą Nowinę o Jezusie. Czy my, wychodząc od wypełnienia tego przyziemnego uczynku miłosierdzia podróżnych w dom przyjąć, nie moglibyśmy ewangelizować?

Pierwsza rzecz to pokora. Trzeba być pokornym i prostolinijnym w pomaganiu, poprzez świadomość działającej przez nas łaski Bożej, oraz ukazywaniu tej łaski tym, którym pomogliśmy. Proste słowa typu Pan jest łaskaw, Dziękuj Bogu i pamiętaj o mnie w modlitwie, Bez Boga nie uczyniłbym tego. Kolejnym krokiem (oczywiście nie prosto z mostu) może być głębsza rozmowa o wierze, podzielenie się świadectwem swojego życia. I ostatnia nieodzowna rzecz to modlitwa w intencji tego, komu pomogliśmy.

Reklama

Panie, proszę spraw,
aby życie mi nie było obojętne,
abym zawsze kochał to, co piękne,
pozostawił ciepły ślad na czyjejś ręce.

Ewangelizacja jest jak ten ciepły ślad, pozostawiony na ręce kogoś, komu Bóg przez nas pomógł.

Reklama

Trening#14

Wyszukaj w Internecie powyższą piosenkę Panie, proszę spraw i słuchaj jej co jakiś czas.


Adam Czyż, alumn WSD w Pelplinie

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę