Nasze projekty

Jak będzie wyglądała Lednica? Znamy program i symbole spotkania

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół, to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca. Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

Reklama

Tegorocznemu spotkaniu będzie towarzyszyć hasło „Usłysz”. To zaproszenie do wsłuchiwania się przede wszystkim w głos Pana Boga, ale i siebie nawzajem, co dzisiaj, w świecie zdominowanym przez wszechobecny hałas, jest coraz trudniejsze – mówi KAI Anna Kauczor.

Postacią, która będzie towarzyszyła młodym podczas tegorocznego wydarzenia, będzie św. Jan Chrzciciel, mistrz ciszy i prorok prostoty. Chcemy odkrywać z jego pomocą przestrzeń wiary, tej przeżywanej indywidualnie, ale i we wspólnocie Kościoła, i w relacjach z innymi ludźmi – tłumaczy Kauczor. Organizatorzy przygotowali specjalne rozważania w oparciu o teksty ewangeliczne, które przybliżą postać proroka.

W programie tegorocznego spotkania znalazła się również litania wyjścia na pustynię, inspirowana św. Janem Chrzcicielem, która ma wyrażać prośbę do Boga o uzdolnienie młodych, aby przyjęli Jego głos. Modlitwa zakończy się błogosławieństwem uszu, wzorowanym na obrzędzie Effatha, w którym zwyczajowo biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu. Każdy uczestnik będzie zachęcony do wykonania znaku krzyża na swoich uszach, by nauczył się słuchać i rozpoznawać głos Boga.

Uczestnicy pomodlą się za Kościół

Podczas czerwcowego wydarzenia nie zabraknie też modlitwy za Kościół, którą poprowadzą osoba świecka, siostra zakonna i kapłan, jako przedstawiciele wspólnoty Kościoła. Pomodlimy się za wspólnotę Kościoła, by, będąc oczyszczoną mocą Boga, była zawsze i dla wszystkich miejscem rozeznawania głosu usłyszanego w sumieniu – zaznacza zastępca koordynatora spotkania.

Tę część wydarzenia zakończy wspólne odczytanie „Manifestu prostoty”, zamieszczonego na lednickich linijkach, a więc jednym z symboli tegorocznego spotkania. To odpowiedź na wezwanie Jana Chrzciciela do „prostowania ścieżek Panu”.

Reklama

Po Eucharystii i momencie poświęconym św. Janowi Pawłowi II nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela. W symbolicznym geście, jak co roku, dokonany wybór zostanie przypieczętowany przejściem przez Bramę-Rybę.

Skrzydła i linijka to tegoroczne symbole lednickie

Poznaliśmy także tegoroczne symbole spotkania, to skrzydła oraz linijka. Od 25 lat spotkaniom na Polach Lednickich towarzyszy ulubiona pieśń o. Jana Góry, pomysłodawcy tego wydarzenia, której tekst nawiązuje do orłów, wzbijających się w górę. Skrzydła mają nas skłaniać do poszukiwania głodu Boga w ludziach, których Bóg posyła do nas jako aniołów – opowiada Kauczor.

Zaznacza, że skrzydła będą nawiązywać też do postaci św. Jana Chrzciciela. W ikonografii wschodniej ten prorok ukazywany jest jako zwiastun z parą wielkich, wyrażających Bożą moc skrzydeł u ramion.

Reklama

Kolejnym symbolem jest lednicka linijka. Św. Jan Chrzciciel jako przewodnik tegorocznej Lednicy nawołuje do prostowania ścieżek dla Pana. My sami często poszukujemy elementu, do którego można nawiązać, o który da się oprzeć na ścieżkach życia. Te drogi są czasem kręte, a linijka to przyrząd umożliwiający ich naprostowanie – opowiada zastępca koordynatora spotkania.

Na linijce znajdzie się tekst „Manifestu prostoty”, który ma zachęcić młodych, aby żyli prosto i realizowali to w trzech krokach życia chrześcijańskiego: szukać Boga, być z drugim człowiekiem i czynić dobrze.

Nie zabraknie śpiewów i tańca

Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu, dlatego też zostanie zaprezentowana inscenizacja „spotkania z głosem” w formie baletowej.

Kiedy ustanie czas pandemii, Pola Lednickie i Dom na Polach Lednickich będą dla wszystkich otwarte, wrócą regularne spotkania i z nową energią podejmiemy nowe projekty i inicjatywy – zapewniają organizatorzy spotkania młodych.

Program tegorocznej Lednicy

12.00 – Anioł Pański z Pól Lednickich
12.10 – Studio LIVE
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z Pól Lednickich
15.45 – Konferencja „USŁYSZ” – o. Jacek Szymczak OP
16.15 – Studio LIVE
18.00 – Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego, XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000
18.30 – CZĘŚĆ I – PUSTYNIA
19.30 – CZĘŚĆ II – SUMIENIE
20.00 – Msza Święta
21.00 – CZĘŚĆ III – CHRYSTUS
21.30 – Adoracja
21.45 – Akt Wyboru Chrystusa
22.00 – Przejście przez Bramę-Rybę, Zakończenie

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę