Nasze projekty

Tulipan dla Brygidy!

W czasach kiedy w przestrzeni publicznej coraz silniejszy jest głos tych, którzy aborcję traktują jako manifestację prawa kobiety do wolności.

Reklama

Tulipan dla Brygidy!

Z przyjemnością informujmy, że Brygida Grysiak otrzymała Tulipana Narodowego Dnia Życia w kategorii „Dzieło kultury” za książkę „Wybrałam życie”.

 

Reklama

Autorka zadedykowała nagrodę Dorocie, matce trojga dzieci, która w sobotę (16 marca 2013 r.)  zmarła na raka:

 

„Jej cierpienie przemieniało ludzi. Mam nadzieję, że kiedyś i o tym napiszę”

Reklama

 

„Nagroda to moje "dziękuję", tak jak sama książka, dla wszystkich mam, które wybrały życie swoich dzieci i dały im miłość.” 

Kapituła w uzasadnieniu przyznania nagrody napisała:

Reklama

 

W czasach kiedy w przestrzeni publicznej coraz silniejszy jest głos tych, którzy aborcję traktują jako manifestację prawa kobiety do wolności nagradzamy książkę Brygidy Grysiak "Wybrałam życie".

 

Ta książka wydaje się dziś niezwykle potrzebna. Zebrane w tomie reportaże przedstawiają dzieje decyzji kobiet, których dotknęła myśl o aborcji. Wiele rożni bohaterki książki Grysiak: wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, pozycja społeczna. Łączy jedno: doświadczenie wolności wyboru życia przeciwko różnym wygodnym bądź zideologizowanym "podpowiedziom", których tak chętnie dostarcza współczesność.

 

Nagradzamy Brygidę Grysiak za jej bezkompromisowość, odwagę i za napisanie książki, która może naprawdę pomóc wielu ludziom wybrać życie przeciwko pokusom nicości.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach:

 

Dziennikarz – celem nagrody jest promocja ludzi mediów, którzy w swojej działalności promują wartości związane z życiem rodzinnym.

Dzieło kultury – przyznawana za najlepsze przejawy artystycznej działalności, które podkreślają znaczenie rodziny w życiu osobowym i społecznym człowieka.

Inicjatywa społeczna – za inicjatywy, które budują wspólnotę przez odwoływanie się do istniejących więzi rodzinnych bądź tworzą instytucje wzmacniające życie rodzinne.

Samorząd przyjazny rodzinie – ma promować inicjatywy oraz rozwiązania prawne, które wzmacniają rolę rodziny w życiu wspólnoty lokalnej oraz zachęcają do postaw prorodzinnych.

Tulipan dla Brygidy!

***

Wstęp do książki

 

To miała być książka o oknie życia. O matkach, które kładą w nim swoje dzieci z nadzieją na lepsze dla nich życie. Tylko jedna zgodziła się na rozmowę.

 

Zaczęłam szukać innych. Takich, dla których ciąża nie była dobrą nowiną, a które zdecydowały się urodzić.

 

Mimo że nie miały gdzie ani za co żyć.

Mimo, że ich dziecko miało umrzeć tuż po porodzie.

Mimo, że właśnie rozpoczynały drogę do kariery.

Mimo, że ojciec dziecka znikł. Albo został i katował je do nieprzytomności.

 

Nazywam je „matkami wszechmogącymi”. Bo kiedy słuchałam ich historii, czułam, że nie ma rzeczy, której nie zrobiłyby dla swoich dzieci. Czułam, że one mogą wszystko.

 

Anna – matka Celi z zespołem Downa nie musiała wybierać. Nie wiedziała, że Cela urodzi się chora. Opowiada, jak życie z Downem może być piękniejsze od życia bez niego. Odkąd poznałam Celę, wcale mnie to nie dziwi.

 

„Matki wszechmogące” mówią, dlaczego nie usunęły ciąży. Mimo że niektóre z nich chciały to zrobić, inne ktoś do tego namawiał. Mówią o tym, że życie to życie. Bez podziału na zygotę, zarodek i człowieka. I że dziś są szczęśliwe, że o nie zawalczyły. Choć walka nie była ani łatwa, ani równa.

 

Dziękuję im za tę walkę i za to, że chciały mi o niej opowiedzieć. Podobno słowa tylko uczą, a przykłady pociągają. Właśnie dlatego chciałam oddać głos kobietom, które już wybrały życie.

 

One naprawdę wiedzą, o czym mówią.

 

Brygida Grysiak

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę