Nasze projekty

Roztańczony kościół

Święto patrona parafii, miasta czy kościoła to zawsze wielka radość dla osób związanych z danym miejscem. Popularne odpusty parafialne po dziś dzień w wielu parafiach celebrowane są ze szczególną oprawą liturgiczną oraz licznymi straganami przejezdnych handlarzy. W Brazylii takie obchody wiążą się z huczną imprezą. Tam ludzie w kościele nie tylko się modlą, chodzą z figurami, ale i tańczą.

Reklama

Osobiście lubię brazylijską formę odpustu czyli Festa da Paroquia. Właśnie w tych obchodach w sposób bardzo jasny odgrodzono sacrum i profanum. Celebrację obchodu święta patrona poprzedza dziewięciodniowa nowenna. W wielu parafiach nowenna odprawiana jest też poza kościołem, w różnych punktach parafii, tak żeby dotrzeć z nią do jak największej liczby mieszkańców.

 

9 dni przed odpustem na placach, w szpitalach, przy przydrożnych kaplicach, na osiedlach odprawiana jest msza św. z reguły celebrowana przez zaproszonych księży, którzy głoszą homilie nawiązujące do tematów liturgicznych z danego roku. Oczywiście starannie przygotowana oprawa muzyczna, dekoracje polowego ołtarza, dobre nagłośnienie pomagają wszystkim w modlitwie.

Reklama

 

W dzień liturgicznego wspomnienia patrona obchody przenoszą się do głównego kościoła. Piękne dekoracje, odświętne ubrania i kolejka aby pomodlić się przed figurą świętego, to norma.

 

Reklama

Przy odpustach ku czci najpopularniejszych świętych w Brazylii – takich, jak: św. Jerzy, św. Ekspedyt czy św. Tadeusz – przez cały dzień od godziny 5. rano do wieczora odprawiana jest co godzinę msza św., a kościół ciągle jest pełen wiernych. Wieczorem z uroczystą oprawą liturgiczną jest celebrowana główna Eucharystia. Podczas niej często ofiara pieniężna, zamieniana jest na żywność lub ubrania dla biednych.

 

Na zakończenie odpustowej mszy, a w niektórych parafiach przed, odbywa się procesja lokalnymi ulicami z figurą świętego. Im dłuższa procesja, tym większy entuzjazm wiernych. Często przez ponad godzinę szybkim tempem przemierza się ulice i każdy z uczestników procesji chce nieść figurę świętego.

Reklama

 

Po powrocie do kościoła kończy się część religijna i zaczyna tak zwana część socjalna. Poszczególne grupy parafialne rozstawiają na kościelnym placu swoje stragany i  sprzedają regionalne potrawy, napoje, desery.

 

Dla dzieci organizowane są zabawy, a dla dorosłych przygrywa orkiestra i powoli w ciągu dnia rozpoczynają się tańce. Impreza nabiera pompy i trwa przez całą noc.

 

Uzyskany podczas odpustowej zabawy dochód, przeznaczony jest na realizację konkretnego projektu prowadzonego w parafii. W ten sposób osiąga się trzy cele. Po pierwsze, przybliża się postać świętego jako wzór do naśladowania i zanosi modlitwę za jego wstawiennictwem.

 

Po drugie, uczestniczy się w zabawie, której celem jest budowanie przyjaznych relacji pomiędzy ludźmi, którzy na co dzień znają siebie tylko z widzenia podczas wspólnej modlitwy w kościele. Po trzecie, gromadzi się środki finansowe, dzięki którym można pomóc biedniejszym i realizuje się projekt zaakceptowany przez wspólnotę parafialna.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę