Nasze projekty
fot. Ks. Piotr Pawlukiewicz - Dopóki Walczysz/YouTube

Piękna nieznana homilia ks. Pawlukiewicza. Wygłosił ją na ślubie muzyków [wideo]

W internecie pojawiło się nagranie homilii, którą ks. Piotr Pawlukiewicz wygłosił w latach 90. podczas ślubu jednego z członków Grupy MoCarta.

Reklama

Małżeństwo może być niebieską piosenką – powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz podczas homilii ślubnej, którą wygłosił 17 października 1992 r. Błogosławił wtedy Magdalenie i Bolesławowi Błaszczykom. Oboje małżonkowie są muzykami, Bolesław Błaszczyk jest członkiem Grupy MoCarta.

Na kanale projektu Dopóki Walczysz w serwisie YouTube pojawiło się właśnie nagranie homilii z tamtej uroczystości. Ks. Pawlukiewicz m.in. nawiązał w niej do utworu „Niebieska piosenka” Grzegorza Tomczaka.

Przez całe lata nie wiedzieliśmy, kto jest autorem tekstu, po prostu nie szukaliśmy źródła. W końcu, w roku 2020, wreszcie to sprawdziliśmy. Nie wiedziałem jeszcze wówczas, co przyniesie najbliższa przyszłość. Opatrzność zrządziła, że w 2021 razem z zespołem, w którym gram, czyli z Grupą MoCarta, mieliśmy zaszczyt wziąć udział w koncertach reaktywowanego na swe 50-lecie legendarnego Kabaretu Tey, którego obecnie członkiem jest właśnie Grzegorz Tomczak. Opowiedziałem mu, że niemal 30 lat wcześniej ks. Piotr Pawlukiewicz cytował w kazaniu jego tekst, który stał się mottem naszego małżeństwa. Artysta był zdumiony tą informacją i bardzo się ucieszył, że po tak wielu latach dowiaduje się o tym fakcie – powiedział twórcom Dopóki Walczysz Bolesław Błaszczyk. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spotkała nas taka historia. Chwała Bogu! – dodał.

Reklama

Jestem pod wrażeniem ponieważ w tej chwili »Niebieska piosenka« to dość znany utwór, niektóre pary wybierają go na pierwszy taniec, ale wtedy tak nie było. Nie był też powszechny internet. A ks. Piotr jakoś ją odnalazł i to specjalnie dla muzyków, których wiedział, że będzie miał przed sobą. Warto więc przy tym zauważyć, że ta homilia stanowi znakomity przykład biegłości homiletycznej księdza. Jak widać ujawniała się on już wtedy, w latach 90-tych – mówi Ewa Wiśniewska z Dopóki Walczysz.

ZOBACZ TEŻ: 10 polskich gwiazd, które nie wstydzą się swojej wiary. Co mówią o Bogu?

Dodaje też: Korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować Państwu Błaszczykom za możliwość opublikowania nagrania i świadectwo jakie złożyli. Zachęcam wszystkich do udostępniania nam takich materiałów – po to powstał ten projekt, aby dzielić się naukami ks. Piotra i podtrzymywać pamięć. Jest to dla nas ważne, szczególnie teraz, gdy zbliża się 4. rocznica śmierci księdza.

Reklama

Udostępnione zostały także wspomnienia małżonków o ks. Piotrze Pawlukiewiczu. W nagraniu mówią o tym jak się poznali z księdzem, jak wyglądały przygotowania do ślubu oraz o relacji z kapłanem w kolejnych latach.

KAI

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę