Nasze projekty

15 kwietnia Zgromadzenie Narodowe

Dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i początków polskiej państwowości w piątek 15 kwietnia o godz. 12.00 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się uroczyste Zgromadzenie Narodowe. Podczas tego wyjątkowego posiedzenia Sejmu i Senatu, organizowanego po raz pierwszy w historii poza Warszawą, orędzie wygłosi prezydent RP Andrzej Duda. Obradom będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Reklama

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, weźmie także udział Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. O godz. 12.00 otworzy je marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który wygłosi także słowo powitalne.

Kwadrans później orędzie z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości wygłosi prezydent Andrzej Duda. Po jego zakończeniu, ok. godz. 12.45 nastąpi odczytanie protokołu Zgromadzenia Narodowego i zamknięcie uroczystego posiedzenia parlamentarzystów.

Reklama

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Twórcami dzieła są: Jacek Sykulski – znakomity polski chórmistrz, dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego, kompozytor, autor m.in. pieśni „Abba Ojcze” i oratorium „Wolności dla nas idzie czas” stworzonego z okazji 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego oraz prof. Sylwester Dworacki, wybitny filolog klasyczny, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał słowa do oratorium.

„Oratorium966.pl” zabrzmi także tego samego dnia o godz. 20.00 oraz dzień później o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będą to pierwsze jego wykonania dla szerokiej publiczności.

Reklama

Utwór, który zabrzmi podczas trzech koncertów, został nagrany na płytę wydaną przez Filharmonię Poznańską i Narodowe Centrum Kultury.

Po uroczystym koncercie, o godz. 14.15 przed pawilonem 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich planowane jest odsłonięcie przez prezydenta Dudę tablicy upamiętniającej obrady Zgromadzenia Narodowego.

Tego samego dnia o godz. 17.00 prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w uroczystej Mszy św. w katedrze poznańskiej. Będzie jej przewodniczył legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Przełomowe wydarzenie w historii Polski, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I, w sposób szczególny uczciły obie izby polskiego parlamentu, ogłaszając rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

W uchwale podjętej 22 grudnia 2015 r. Sejm przypomniał m.in., że chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 r. – Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu – podkreślono w uchwale.

Posłowie przywołali także słowa św. Jana Pawła II o znaczeniu przyjęcia chrztu, skierowane do polskich biskupów 14 lutego 1998 r.: „Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami jej bogatej historii i kultury”.

Z kolei w przyjętej 30 stycznia br. uchwale Senatu przypomniano, że „Chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie”. Wypływający z chrześcijańskiej wiary system wartości „stał się od tej pory i pozostaje do dziś fundamentem lub punktem odniesienia w wyborach Polaków, aktywnych w służbie Narodu i Państwa”.


lk / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę