Nasze projekty
Reklama

Z Kościołem do wolności

Nie byłoby wolnej Polski bez pomocy Kościoła, Watykanu i Jana Pawła II. 25-ta rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 1989 roku, obchodzona jest z wielkim rozmachem.

Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy, prezydentów i premierów z kilkudziesięciu innych krajów jest tego najlepszym dowodem. Jednak chyba pierwszy raz postawiono tak mocny akcent na udział Kościoła w odzyskaniu niepodległości i uroczystościach z tym związanych.

 

W Polsce przebywa jeden z najważniejszych dostojników Stolicy Świętej, najbliższy współpracownik Papieża Franciszka, „druga osoba Watykanu” – jak niektórzy go określają: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Obecność włoskiego purpurata w Polsce można określić „wizytą na szczycie”.  To, co mówi kard. Parolin, to głos Watykanu. I mówi to w obecności najważniejszych osób w naszym kraju. „Jan Paweł II mógłby zostać nazwany patronem waszej wolności – powiedział w homilii podczas Święta Dziękczynienia do kilku tysięcy pielgrzymów zgromadzonych w warszawskim Wilanowie, przy powstającej Świątyni Opatrzności Bożej. „W tym miejscu dziękujemy także za Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który z wielką odwagą stawił czoła trudnym czasom reżimu komunistycznego, dając przykład wzorcowej miłości do Chrystusa i Kościoła. Bez niego nie byłoby papieża-Polaka” – dodał kardynał. Świadkiem tych słów był uczestniczący we Mszy Świętej prezydent Bronisław Komorowski, który podczas sadzenia Dębu Wolności powiedział: „Dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym”. Prezydent podkreślił także rolę dwóch wielkich Polaków w odzyskaniu niepodległości – Prymasa Tysiąclecia, kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Reklama

 

Cała wizyta kardynała Parolina naznaczona jest symbolami walki Kościoła o niepodległość Polski i odzyskaniem wolności. Jednym z jej elementów była modlitwa przy grobie kapelana Solidarności, zamordowanego przez SB, ks. Jerzego Popiełuszki. Kolejnym punktem była uroczysta sesja w 25. rocznicę powrotu, zerwanych przez komunistów, stosunków dyplomatycznych między Polską a Watykanem. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wyraził nadzieję, że relacje między Polską a Watykanem nadal będą służyły m.in. wolności i godności człowieka. Była premier oraz była ambasador Polski przy Watykanie Hanna Suchocka dodała, że „zawarcie Konkordatu wpisywało się w nurt ówczesnej polityki zagranicznej, której elementem było zawieranie umów z poszczególnymi państwami, a nie via Moskwa, jak dotychczas„. A wszystko to było możliwe dzięki politycznemu przełomowi w Polsce i całej Europie środkowowschodniej – uzupełnił kardynał Pietro Parolin.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja