Nasze projekty

Watykan: zewnętrzny audyt finansów zawieszony

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wstrzymał zewnętrzny audyt watykańskich finansów, powierzony w grudniu ub.r. PricewaterhouseCooper (PwC)

Według portalu Vatican Insider, nie ma to związku ze znajdującą się dopiero w fazie początkowej pracą tej znanej na całym świecie firmy, świadczącej usługi księgowe, audytorskie i doradcze, ani z „oporem” części Kurii Rzymskiej przed udostępnianiem danych, co sugerowały niektóre media.

Problem ma charakter proceduralny i związany jest z ważnością samego kontraktu z PwC, zawartego na trzy lata i opiewającego na sumę 3 mln dolarów. Został on podpisany przez prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki kard. George’a Pella, określonego w nim jako „menedżer Stolicy Apostolskiej”.

Reklama

Tymczasem zgodnie z niedawno zatwierdzonymi przez papieża Franciszka przepisami, to Rada ds. Gospodarki, kierowana przez kard. Reinharda Marxa (po konsultacji z podlegającym jej Sekretariatem ds. Gospodarki) ma prawo do zlecania zewnętrznego audytu urzędów Kurii Rzymskiej i Państwa Watykańskiego. Niektórzy członkowie Rady nie znali nawet szczegółów kontraktu, zawartego z PwC.

Reklama

Sprawa ta – według Vatican Insider – była dyskutowana na posiedzeniu Rady Kardynałów (K9), pomagającej papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej. Zasiadają w niej zarówno kard. Pell, kard. Marx, jak i kard. Pietro Parolin, który listownie poinformował urzędy kurialne i watykańskie o zawieszeniu audytu.

Kard. Pell, za pośrednictwem swego biura poinformował, że jest zaskoczony decyzją Sekretariatu Stanu. Zapewnił jednak, że po wyjaśnieniu wątpliwości praca PwC „zostanie wkrótce wznowiona”.

Reklama

Również zastępca sekretarza stanu ds. ogólnych abp Angelo Becciu powiedział telewizji TV2000, że audyt został w trybie natychmiastowym zawieszony, ale nie odwołany.


pb (KAI/VaticanInsider) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite