Nasze projekty

Watykan: zatrzymania w sprawie wycieku dokumentów

Watykańska prokuratura zatrzymała dwie osoby, objęte śledztwem w sprawie nowego skandalu kradzieży poufnych dokumentów. Dotyczą one finansów Stolicy Apostolskiej. Ponieważ część tych dokumentów ma się ukazać za kilka dni w formie książkowej, Watykan zastrzegł sobie prawo do wystąpienia na drogę sądową przeciwko ich autorom.

Zatrzymano hiszpańskiego księdza Lucio Angela Vallejo Baldę i Włoszkę Franceskę Chaouqui, którzy pracowali w stworzonej przez papieża w 2013 roku komisji, przygotowującej reformę watykańskich finansów. W specjalnym komunikacie na ten temat biuro prasowe Stolicy Apostolskiej przypomina, że ujawnienie tajnych dokumentów zgodnie z kodeksem karnym Watykanu jest przestępstwem, a udostępnienie ich autorom obu książek „to poważne nadużycie zaufania, jakim darzył ich papież”.

Autorzy książek zaś, decydując się na wykorzystanie materiałów pochodzących z przestępstwa, będą prawdopodobnie na wniosek Watykanu ścigani przez włoski wymiar sprawiedliwości.

Hiszpański ksiądz pozostał w areszcie, Włoszkę wypuszczono na wolność – ponieważ zgodziła się współpracować z prowadzącymi dochodzenie.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Lehnert/Rzym/em/dabr

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite