Nasze projekty

Watykan: Pierwszy raz od 15 lat otwarte zostaną Drzwi Święte!

Na dwadzieścia dni przed inauguracją Roku Miłosierdzia Watykan poinformował, że 8 grudnia papież otworzy Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej. Ich symbolicznemu znaczeniu papież Franciszek poświęcił całą katechezę podczas dzisiejszej audiencji generalnej, nazywając je drzwiami miłosierdzia

Papież wezwał wiernych, aby wykorzystali ten rok i przeszli przez drzwi miłosierdzia. Są one otwarte na oścież, ale przestąpienie ich progu wymaga od nas pewnej odwagi, ponieważ każdy ma jakiś ciężar na sumieniu. Wszyscy jesteśmy grzesznikami – dodał Franciszek – wykorzystajmy więc nadchodzący czas i przejdźmy przez drzwi miłosierdzia Boga.

Papież powiedział, że „jest dziś wiele miejsc, gdzie ze względu na bezpieczeństwo pojawiły się drzwi pancerne. Chrześcijanie nie mogą poddać się myśli, że to normalne i że należy system ten zastosować także w Kościele” – podkreślił Franciszek. „Żadnych drzwi pancernych w Kościele, żadnych, wszystko ma być otwarte. Drzwi kościołów, parafii, instytucji i diecezji” – oświadczył papież podkreślając, że Kościół jest dozorcą domu Boga, a nie jego panem.

Reklama

Wczoraj nastąpiło „potwierdzenie” Drzwi Świętych. Temu obrzędowi w watykańskiej bazylice św. Piotra przewodniczył archiprezbiter tej świątyni kard. Angelo Comastri.

Reklama

Zgodnie z ceremoniałem członkowie Kapituły Bazyliki św. Piotra udali się w godzinach wieczornych procesyjnie do zamurowanych jeszcze Drzwi Świętych. Po wspólnej modlitwie z muru wyjęto cztery cegły i wydobyto metalową skrzynkę, w której znajdują się szczególne „dokumenty” ostatniego Roku Świętego Wielkiego Jubileuszu 2000, pamiątkowe medale i klucz, którym papież Franciszek otworzy Drzwi Święte, rozpoczynając w ten sposób Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i ceremoniarz papieski prałat Guido Marini.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/mg/Siekaj

xlw (KAI Rzym) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite