Nasze projekty

Watykan chce utworzyć sieć walki z przestępczością

Utworzenie międzynarodowej sieci do walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i mafiami, jest głównym celem konsulty ds. sprawiedliwości, działającej w łonie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Specjalne spotkanie w tej sprawie odbyło się 15 czerwca, a obecnie ogłoszono dokument będący owocem tej narady.

Zwrócono na niej uwagę, że sam Kościół jest rodzajem „sieci”, dlatego może i powinien odważnie angażować się na rzecz sprawiedliwości. W szczególności rozważana jest możliwość nakładania ekskomuniki na grupy przestępcze bądź szerzycieli korupcji. Sprawa ta będzie jeszcze przedmiotem konsultacji z episkopatami krajowymi, a od września konsulta będzie opracowywać konkretne wskazania z zamiarem wdrażania ich w roku przyszłym.

Dokument podkreśla, że zanim dojdzie do korupcji, jest ona pewnym uwarunkowaniem. Należy więc podejmować szeroki wachlarz działań społecznych. Dotyczy to także Kościoła, gdzie pomocą są konkretne postawy, a nie „pobożne napomnienia”, bo korupcyjny sposób myślenia również tam daje o sobie znać, w postaci np. szkodliwego poplecznictwa.

Konsulta zamierza prosić o wsparcie różne środowiska, choć uczestnicy debaty zdają sobie sprawę, że proces tworzenia „sieci antykorupcyjnej” nie będzie łatwy. Dlatego dialog w tej sprawie powinien objąć także niechrześcijan czy środowiska artystyczne i polityczne, aby walka z nią była skuteczna tak na mocy traktatów międzynarodowych, jak i prawodawstwa krajowego. Przedmiotem analiz będzie ponadto wpływ korupcji na procesy pokojowe.

Reklama
Reklama

Przewidziane działania mają być realizowane na trzech poziomach: edukacji, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. „Należy działać z odwagą i niepokoić sumienia, by od obojętności przejść do uświadomienia sobie powagi tych zjawisk, tak aby z nimi walczyć” – czytamy w dokumencie zespołu z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


(KAI/RV) / Watykan

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite