Nasze projekty

Watykan: 24 listopada rozprawa w sprawie Vatileaks 2

Pięć osób: prał. Vallejo Balda, Francesca Chaouqui, Nicola Maio oraz dwaj dziennikarze Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi będą oskarżeni o kradzież i rozpowszechnianie poufnych dokumentów Stolicy Apostolskiej – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Pierwsza rozprawa zaplanowana została na wtorek 24 listopada godz. 10.30. Zaznaczono, że przestępstwa te popełniono w okresie do marca 2013 do 5 listopada b.r.

Nazwiska aresztowanych w tej sprawie ks. prał. Lucio Vallejo Balda oraz Francesci Chaouqui ujawniono 2 listopada. Opinia publiczna poznała już także nazwiska dwóch dziennikarzy, Gianluigi Nuzziego i Emiliano Fittipaldi – autorów dwóch książek, insynuujących nieprawidłowości gospodarowania pieniędzmi w instytucjach watykańskich.

Reklama
Reklama

Piąta osoba, Nicola Maio był sekretarzem osobistym ks. prał. Vallejo Balda jako sekretarza COSEA (Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, ustanowionej przez papieża w lipcu 2013 r., a następnie rozwiązanej po wypełnieniu swego mandatu). Oskarżonym grozi od czterech do ośmiu lat więzienia. Ks. prał. Vallejo Balda nadal przebywa w areszcie.

Reklama
Reklama

Ks. Vallejo Balda, Francesce Chaouqui oraz Nicoli Maio zarzucono utworzenie zorganizowanej organizacji przestępczej, mającej na celu dokonanie wielu przestępstw upowszechnienia informacji i dokumentów dotyczących fundamentalnych interesów Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Natomiast Fittipaldi i Nuzzi oskarżeni są o namawianie i wywieranie presji zwłaszcza na prał. Vallejo Balda celem pozyskania informacji i dokumentów zastrzeżonych, wykorzystanych następnie częściowo w dwóch książkach, które ukazały się we Włoszech w listopadzie b.r.

W dokumencie stwierdzono, że w przypadku, jeśli oskarżeni nie stawią się na rozprawę, będą sądzeni zaocznie.


st (KAI) / Watykan

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite