Nasze projekty

Ujawniono treść listu, w którym Paweł VI dopuszcza rezygnację

W Rzymie ukazała się właśnie nowa książka "Łódź Pawła" pod redakcją ks. Leonardo Sapienzy, ze zbiorem niepublikowanych wcześniej listów bł. papieża Pawła VI. Znajdują się w niej również i te, w których błogosławiony papież daje rzymskiej Kurii prawo do zwolnienia go z funkcji papieża "w przypadku nieuleczalnych chorób lub innych poważnych przeszkód".

O istnieniu dwóch listów, w których bł. Paweł VI dopuszczał swoją rezygnację mówi się głośno od 2013 r. W ubiegłym roku potwierdził to również kard. Giovanni Battista Re, emerytowany prefekt kongregacji ds. biskupów.

Listy po raz pierwszy zostają w pełni ujawnione właśnie w ukazującej się teraz książce. „My, Paweł VI deklarujemy, że w przypadku choroby, przypuszczalnie nieuleczalnej lub długotrwałej, lub w przypadku innej poważnej i długotrwałej przeszkody (…) zrzekamy się z naszego urzędu” – czytamy w liście datowanym na 2 maja 1965 r. „Vatican insider” zauważa, że nie był on więc napisany gdy papież był już stary i chory, ale ledwie w lata po wyborze na Stolicę Piotrową, w trakcie trwającego ciągle Soboru Watykańskiego II.

„To dalekowzroczny gest papieża, który chciał uchronić Kościół w przypadku swej długotrwałej niepełnosprawności. List bowiem miał być w takim przypadku dostarczony dziekanowi kolegium kardynalskiego i dawać mu możliwość stwierdzenia, że urząd papieża wygasł” – zauważa watykański publicysta Andrea Tornielli, komentując treść tajnego listu Pawła VI.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę