Nasze projekty

„To chwila wstydu!”. Franciszek odniósł się do raportu o pedofilii we francuskim Kościele

Podczas audiencji papież odniósł się opublikowanego wczoraj we Francji raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele. "Niestety, liczby te są znaczne. Pragnę wyrazić mój ból, to jest chwila wstydu" - powiedział Franciszek.

fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

„Te liczby są niestety znaczne”

Komisja, która przygotowała raport szacuje, że 216 tysięcy osób w latach 1950-2020 padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice we Francji.

Publikację raportu skomentował w czasie dzisiejszej audiencji Papież Franciszek. Niestety te liczby są znaczne. Pragnę wyrazić ofiarom moje ubolewanie, mój ból z powodu urazów, jakich doznały. A także wstyd – mój wstyd, nasz wstyd – za zbyt długą niezdolność Kościoła do postawienia ich w centrum swoich trosk, zapewniając je o mojej modlitwie – powiedział.

„To jest chwila wstydu”

Papież poprosił także o wspólną modlitwę w tej intencji. Modlę się, wszyscy razem „Tobie, Panie, chwała, nam wstyd. To jest chwila wstydu! – zaapelował.

Reklama
Reklama

Zachęcił także biskupów francuskich i przełożonych zakonnych „do kontynuowania wszelkich wysiłków, aby podobne tragedie się nie powtarzały”. Zapewnił także o „bliskości i ojcowskim wsparciu dla biskupów francuskich w obliczu tej próby, która jest trudna, ale i uzdrawiająca”. Zachęcam francuskich katolików do podjęcia odpowiedzialności za to, aby Kościół był bezpiecznym domem dla wszystkich – powiedział Ojciec Święty.

os, KAI / Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę