To doroczna zbiórka wspierająca działalność papieża, w którą włącza się Kościół na całym świecie.
Świętopietrze, zwane również obolem św. Piotra, to doroczna zbiórka całego Kościoła katolickiego przeznaczona na wsparcie charytatywnej działalności papieża oraz na struktury towarzyszącego jego misji.
“W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która przypada 29 czerwca, ofiary zebrane na tacę przeznaczone będą na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Przeprowadzana tego dnia zbiórka środków finansowych nazywana jest świętopietrzem lub „Obolem św. Piotra”” – informuje Konferencja Episkopatu Polski.
Zbiórka odbywa się raz w roku, zazwyczaj w niedzielę, w pobliżu 29 czerwca, kiedy Kościół obchodzi uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. “Tegoroczną zbiórkę przeznaczoną na Daninę Św. Piotra, należy przeprowadzić w sobotę, 29 czerwca br. według rozeznania duszpasterskiego” – poinformowała archidiecezja warszawska.
Ofiarowana kwota może być niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne.
Świętopietrze. Na co są przeznaczane zebrane pieniądze?
Jak podkreśla sekretariat ekonomiczny Stolicy Apostolskiej, “swoim darem, małym czy dużym, okazujesz miłość i zaufanie Ojcu Świętemu”. “Pomóżmy Papieżowi Franciszkowi w jego misji, która rozciąga się na cały świat: od głoszenia Ewangelii po promowanie rozwoju ludzkiego, edukacji, pokoju, po interwencje humanitarne, w najróżniejszych sytuacjach wymagających pomocy, także dzięki posłudze pełnionej każdego dnia przez Stolicę Apostolską” – czytamy.
Przeczytaj również
Ze sprawozdania opublikowanego przez sekretariat wynika, że w 2021 roku zbiórki na posługę i działalność charytatywną papieża na całym świecie przyniosły około 47 mln euro. Na sumę złożyły się ofiary zbierane w kościołach na całym świecie, jak również darowizny za pośrednictwem przelewów i strony internetowej.
Zebrane fundusze wsparły między innymi liczne dzieła charytatywne, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Jak informuje Stolica Apostolska, “dzięki zbiórce na tzw. „Świętopietrze” wspieraliśmy Ojca Świętego w jego misji, finansując 192 projekty w 72 krajach”. 40,1% środków dotarło do Afryki, 22,4% przekazane zostały na rzecz projektów w Europie (głównie Ukraina), 19,8% – w Ameryce a 16,1% – w Azji To dane z ostatniego raportu rocznego z czerwca 2023 r.
Wesprzeć działalność papieża można indywidualnie lub wspólnotowo np. za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty kredytowej po wejściu na stronę internetową www.obolodisanpietro.va lub po zeskanowaniu kodu QR.
Skąd się wzięło?
W średniowieczu świętopietrze było opłatą uiszczaną przez kraje, które oddały się w opiekę papieżowi. Najpierw w VII wieku wprowadzono je w Anglii, a później rozszerzyło się na inne kraje, w tym Polskę za czasów Mieszka. Na początku było płacone przez władców, a później obowiązek ten spadł bezpośrednio na ludność. I przetrwało do czasów reformacji.
Wznowił je w 1871 r. papież Pius IX jako zwyczaj przekazywania wsparcia finansowego Stolicy Apostolskiej, która co roku podaje sumę otrzymanych datków w swym sprawozdaniu finansowym.
ZOBACZ TEŻ: Bp Lechowicz o decyzji władz Muzeum II Wojny Światowej: „wywołuje niepokój i rodzi pytania”
kh/Stacja7