Nasze projekty

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

"Drodzy migranci i uchodźcy, każdy z was niesie w sobie pewną historię, kulturę, cenne wartości; ale niestety często także doświadczenie nędzy, ucisku, strachu. Wasza obecność na tym placu jest znakiem nadziei w Bogu" - powiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Papież nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który w kontekście Roku Świętego Miłosierdzia, jest obchodzony także jako Jubileusz Migrantów. „Dlatego z radością pozdrawiam serdecznie obecne tutaj wspólnoty etniczne, przybyłe z różnych rejonów Włoch, szczególne z Lacjum. Drodzy migranci i uchodźcy, każdy z was niesie w sobie pewną historię, kulturę, cenne wartości; ale niestety często także doświadczenie nędzy, ucisku, strachu. Wasza obecność na tym placu jest znakiem nadziei w Bogu. Nie pozwólcie ukraść sobie tej nadziei i radości życia, które wypływają z doświadczenia Bożego miłosierdzia, także dzięki osobom, które was przyjmują i wam pomagają” – powiedział Franciszek i dodał: „Przejście przez Drzwi Święte i Msza święta, którą wkrótce będziecie przeżywać, niech napełnią wasze serca pokojem”

Papież podziękował więźniom więzienia Opera, za dar hostii, które przygotowali oni sami, i które zostaną użyte podczas tej celebracji.

Na plac św. Piotra przybyło dzisiaj ok. 6 tys. migrantów i uchodźców, którzy znaleźli schronienie we włoskim regionie Lacjum. Przynieśli oni krzyż z wyspy Lampedusa nazywany „Chrystusem Morza Śródziemnego”. Został on wykonany z wioseł z łodzi uchodźców przez kubańskiego artystę Alexisa „Kcho” Leyva Machado i podarowany Ojcu Świętemu we wrześniu ub. r. przez prezydenta Kuby Raula Castro podczas wizyty w tym kraju.
Monumentalny, liczący 3,40 m długości i 2,75 m szerokości krucyfiks został wystawiony 11 grudnia ub. r. w kościele Świętego Krzyża w Agrygencie, a następnie przeniesiony do parafii na Lampedusie na południe od Sycylii.

Reklama
Reklama

Swego „Chrystusa Morza Śródziemnego” Kcho Leyva wykonał z powiązanych na kształt krzyża wioseł z łodzi uchodźczych, a pośrodku umieścił on antyczną figurę cierpiącego Jezusa. Twórca dzieła jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów kubańskich. W swoich rzeźbach często nawiązuje do morskich podróży i materiałów żeglarskich jako symboli wyspiarskiej i zagrożonej egzystencji. Krzyż z wioseł jest już drugą jego pracą, jaką otrzymał Franciszek. W czasie swego pobytu w Watykanie 10 maja ub.r. prezydent Raúl Castro podarował papieżowi obraz inspirowany słynną wizytą Ojca Świętego na Lampedusie 8 lipca 2013. Obraz przedstawia człowieka modlącego się pod krzyżem sporządzonym z drewna pochodzącego z wraków łodzi, którymi przeprawiali się uchodźcy.

Po przejściu przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra uchodźcy będą uczestniczyli w Mszy św., którą odprawi dla nich przewodniczący papieskiej Rady Migrantów i Podróżujących, kard. Antonio Maria Vegliò. Jest jeden z punktów programu Jubileuszu Miłosierdzia, zainaugurowanego przez papieża Franciszka 8 grudnia ub.r.

W obiektach kościelnych we Włoszech żyje obecnie 27 tys. uchodźców. Jest to jedna czwarta wszystkich migrantów i azylantów przebywających we włoskich ośrodkach. W niektórych regionach, np. w Lombardii, nawet co drugi uchodźca mieszka w pomieszczeniach parafii, w klasztorze, czy też innej instytucji katolickiej.

Reklama
Reklama

Od września ub. roku ogólna liczba uchodźców we włoskich obiektach kościelnych zwiększyła się o 4 tys. Na początku września papież Franciszek zaapelował, aby w każdej parafii przyjąć przynajmniej jedną rodzinę uchodźców. Według oficjalnych danych, pod koniec grudnia w całym kraju w ośrodkach dla uchodźców przebywało 104 tys. osób.


tom, st, ts (KAI) / Watykan

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite