Nasze projekty

Śledztwo w sprawie wycieku informacji w Watykanie

O kolejnym dochodzeniu prowadzonym przez Żandarmerię Watykańską w sprawie wykradania informacji poufnych donoszą włoskie dzienniki. Jak dotąd Stolica Apostolska nie potwierdziła, ani też nie zdementowała tych informacji

Zdaniem włoskich mediów dochodzenie dotyczy włamania się do komputera audytora generalnego Stolicy Apostolskiej dr. Libero Milone oraz wycieku dokumentów, które mają się znaleźć w mających się ukazać za kilka dni dwóch książkach, dyskredytujących Kościół za pontyfikatu Papieża Franciszka. Gian Guido Vecchi w „Corriere della Sera” przypomniał, że audytor generalny ma uprawnienia do kontroli finansowej wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej oraz Państwa Watykańskiego a także instytucji z nimi powiązanych i odpowiada wyłącznie przed Papieżem. Natomiast autorzy obydwu wspomnianych książek, Gianluigi Nuzzi oraz Emiliano Fittipaldi obiecywali publicznie, że znajdzie się w nich szereg dokumentów i zapisów rozmów dotyczących finansów watykańskich.

Ponad trzy lata temu, 6 października 2012 roku Trybunał Państwa Watykańskiego skazał byłego papieskiego kamerdynera, Paolo Gabriele na 18 miesięcy więzienia zaś 10 listopada 2012 48-letniego informatyka Claudio Sciarpellettiego na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na pięć lat, za matactwa w sprawie przecieku informacji zastrzeżonych. 22 grudnia 2012 roku Benedykt XVI ułaskawił Gabriele.

Reklama

st (KAI) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite