Nasze projekty

Papież zachęca do misji współczucia. „Otwartość na miłość nie ma wymiaru geograficznego”

"Pandemia wysunęła na pierwszy plan i wzmocniła ból, samotność, ubóstwo i niesprawiedliwości, których doświadczyło tak wielu ludzi" - pisze Franciszek w liście na Światowy Dzień Misyjny. Papież podkreśla, że w obecnych czasach "istnieje pilna potrzeba misji współczucia", która z dystansu społecznego uczyni miejsce spotkania.

„W dzisiejszych czasach pandemii, kiedy istnieje pokusa ukrywania i usprawiedliwiania obojętności i apatii w imię zdrowego dystansu społecznego, istnieje pilna potrzeba misji współczucia zdolnej uczynić z niezbędnego dystansu miejsce spotkania, opieki i promocji” – pisze w przesłaniu.

W przesłaniu odnosi się do misyjnego zapału pierwotnego Kościoła, opisanego w Dziejach Apostolskich. „Pierwsi chrześcijanie, dalecy od ulegania pokusie zamknięcia się w elicie, zostali pociągnięci przez Pana oraz przez nowe życie, które ofiarował, aby iść do pogan i dawać świadectwo o tym, co widzieli i usłyszeli: bliskie jest królestwo Boże”- pisze.

Franciszek zachęca do pamiętania o misjonarzach, którzy w minionych stuleciach ryzykowali swoje życie, aby obecni katolicy mogli poznać wiarę. „Wiemy, że wezwanie do misji nie należy do przeszłości ani romantycznej pozostałości po dawnych czasach. Również dzisiaj Jezus potrzebuje serc zdolnych do przeżywania powołania jako prawdziwej historii miłosnej, która zachęca do wyruszenia na peryferie naszego świata jako posłańców współczucia” – podkreśla papież.

Reklama

To wezwanie – jak podkreśla – jest skierowane do wszystkich. „Możemy myśleć o otaczających nas peryferiach, w sercu naszych miast lub naszych własnych rodzin. Powszechna otwartość na miłość ma wymiar, który nie jest geograficzny, ale egzystencjalny” – pisze.

Cytując swoją najnowszą encyklikę „ Fratelli tutti ”, dodał: „Zawsze, ale szczególnie w obecnych czasach pandemii, ważne jest, aby zwiększać naszą codzienną zdolność do poszerzania kręgu, docierania do tych, którzy spontanicznie nie jawią się jako część 'mojego świata zainteresowań’ chociaż są blisko nas”.

Podobnie jak Apostołowie, żyjemy w trudnych czasach

„Pandemia wysunęła na pierwszy plan i wzmocniła ból, samotność, ubóstwo i niesprawiedliwości, których doświadczyło tak wielu ludzi” – pisze. Franciszek podkreśla, że pandemia zdemaskowała fałszywe poczucie bezpieczeństwa i polaryzację, która narasta wśród społeczeństwa. „Ci, którzy są najbardziej słabi i bezbronni, poczuli się jeszcze bardziej” – podkreśla.

Reklama

Doświadczyliśmy zniechęcenia, rozczarowania i zmęczenia, ale – jak zauważa – zmartwychwstanie Jezusa wciąż głosi „potężne przesłanie życia”.

„To, cośmy widzieli i słyszeli, okazane nam miłosierdzie, przekształca się w punkt odniesienia i wiarygodności, który pozwala nam odzyskać wspólną pasję tworzenia wspólnoty przynależności i solidarności, której należy poświęcić czas, trud i dobra”- odnosząc się do encykliki „Fratelli tutti”.

Cytując swoją adhortację apostolską „Evangelii gaudium” z 2013 roku, kontynuował: „Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego powinni rezygnować ze swojego bezpieczeństwa, komfortu i przyjemności, jeśli nie widzą żadnego ważnego rezultatu, nasza odpowiedź zawsze pozostanie taka sama:„ Jezus Chrystus zatriumfował nad grzechem i śmiercią, a teraz jest wszechmocny. Jezus Chrystus jest naprawdę żywy i chce, abyśmy byli żywi, braterscy i zdolni do pielęgnowania tego przesłania nadziei i dzielenia się nim ”.

Reklama

Franciszek podkreśla, że w obecnych czasach „istnieje pilna potrzeba misjonarzy nadziei, którzy, namaszczeni przez Pana, byliby zdolni proroczo przypominać, że nikt nie zbawia się sam”.

„Żyć misją, to mieć odwagę pielęgnować te same uczucia, co Jezus Chrystus i wierzyć wraz z Nim, że ten, kto jest obok mnie, jest także moim bratem i siostrą. Niech Jego miłość współczucia rozbudzi także nasze serce i sprawi, że wszyscy staniemy się uczniami misyjnymi” – dodaje.

Niedzielę Misyjną ustanowił Pius XI w 1926 roku

Światowy Dzień Misyjny – znany również jako Światowa Niedziela Misyjna – został ustanowiony przez Papieża Piusa XI w 1926 roku i zwykle obchodzony jest w trzecią niedzielę października. Jego tegorocznym hasłem są słowa: „Nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” (Dz 4,20), które papież określił, jako „wezwanie dla każdego z nas, abyśmy „posiadali i nieśli innym to, co nosimy w sercu”.

kh/CatholicNewsAgency/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę