Nasze projekty

Papież spotkał się z rodzicami dzieci LGBT. „Kościół kocha wasze dzieci”

Na czwartkowej audiencji Papież przyjął na audiencji 40 członków stowarzyszenia "Tenda di Gionata", które zrzesza rodziców dzieci o skłonnościach homoseksualnych. Franciszek powiedział do nich "Kościół kocha wasze dzieci takimi, jakimi są, gdyż są dziećmi Bożymi" i zapewnił, że Kościół nie wyklucza ich ze wspólnoty.

fot. EastNews/Grzegorz Galazka

Jak napisał o spotkaniu Innocenzo Pontillo z Progetto Gionata i La Tenda di Gionata, już od 2015 roku we Włoszech pojawiają się „grupy wierzących rodziców z synami i córkami LGBT, które chcą wyjść z ciszy i z cienia, aby powiedzieć swojemu Kościołowi, że wszyscy są dziećmi Boga i jako tacy powinni być witani i kochani”.

Na zakończenie audiencji wiceprzewodnicząca organizacji, Mara Grassi, wraz ze swym mężem Agostino Usaim wręczyli Papieżowi hiszpański przekład książki „Szczęśliwi rodzice”. Książka ta to zbiór świadectw, nierzadko trudnych, którymi dzielą się katoliccy rodzice osób homoseksualnych. Jak powiedziała Grassi, uważają się za szczęściarzy, ponieważ przez doświadczenie, jakie ich spotkało, zostali zmuszeni do zmiany sposobu, w jaki zawsze patrzyli na swoje dzieci. – To, co mamy teraz, to nowe spojrzenie, które pozwoliło nam dostrzec w nich piękno i miłość Boga – powiedziała Mara Grassi. Wyraziła także nadzieję na dialog stowarzyszenia z Kościołem, „aby także Kościół mógł zmienić spojrzenie na nasze dzieci, już ich nie wykluczając, ale przyjmując je w pełni”. Franciszek odpowiedział spokojnie: „Kościół nie wyklucza ich, a bardzo ich kocha, ponieważ są dziećmi Bożymi”.

W książce, którą otrzymał Papież, były listy z refleksjami rodziców, którzy po latach odrzucenia i ciężkiej pracy musieli z trudem zaakceptować orientację seksualną swoich dzieci. Wśród nich wielu chłopców i wiele dziewcząt wyprowadziło się z domów i odeszło od Kościoła, co było dodatkowym cierpieniem dla wierzących rodziców. – Mój syn został agnostykiem, aby się uratować – wyznaje w książce pewien rodzic. Zaznaczył, że „jego [syna] koroną cierniową było poznanie i zgłębienie wszystkich oficjalnych dokumentów kościelnych, aby napisać rozprawę doktorską z antropologii kulturowej”. Rodzice dzielą się także brakiem wsparcia ze strony swoich parafialnych wspólnot.

Reklama

W listach do Franciszka  pojawiają się konkretne prośby i krytyczne uwagi na temat traktowania osób o skłonnościach homoseksualnych i ich rodzin przez Kościół, który – jak podkreślano – zapomniał lub piętnował społeczności LGBT. – Homoseksualizm również w Kościele „winien znaleźć pełne obywatelstwo” – powiedziała po spotkaniu jedna z matek, która wyznała, że wiele wycierpiała wraz ze swym synem z powodu odrzucenia ich przez wspólnotę wierzących. Trudność zaakceptowania osobistego, w rodzinie a w końcu w Kościele to doświadczenia zebrane w książce o „szczęśliwych rodzicach”.

Jeden z członków stowarzyszenia przyznał, że nie spodziewał, się że na „bolesnej drodze”, którą przeżywają jako ludzie wierzący ze środowiska LGBT kiedyś uda się dojść do takiego etapu, do spotkania z Ojcem Świętym.

Członkowie „Tenda di Gionata” podarowali również Ojcu Świętemu koszulkę tęczową ze słowami z 1. Listu św. Jana: „W miłości nie ma lęku” (1 J 4,18). Przyjął ją z uśmiechem, co Grassi oceniła jako niezapomniane doświadczenie porozumienia i zgody. Jak powiedziała podczas audiencji, „stowarzyszenie chce, aby Kościół rozmawiał z rodzinami dzieci LGBT”. Grassi jest mamą czwórki dzieci, z czego najstarsze ma skłonności homoseksualne. Działa też w dwóch podobnych grupach rodziców w Reggio Emilia i w Parmie.

Reklama

Tenda di Gionata jest stowarzyszeniem powstałym jako owoc troski o rodziny osób homoseksualnych, podjętej przez kapłana z regionu Marche w środkowych Włoszech ks. Davida Esposito. Chciał on stworzyć rzeczywistość, która sprzyjałaby przyjęciu, szkoleniu i informowaniu ludzi wierzących ze środowiska LGBT, ich rodzin i duszpasterzy, a także dialogowi na ten temat w kontekście realiów chrześcijaństwa.

os, KAI, avvenire.it, adista.it/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę