Papież Franciszek spotka się z patriarchą moskiewskim i Całej Rusi Cyrylem. Do tej historycznej rozmowy dojdzie 12 lutego na lotnisku w Hawanie. Ojciec Święty zatrzyma się tam w drodze do Meksyku.
W spotkaniu wezmą udział także: przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności chrześcijan kard. Kurt Koch oraz tłumacze. Językami rozmowy, na którą przewidziano około dwóch godzin, będą hiszpański i rosyjski.
Na lotnisku obecny będzie także prezydent Kuby, Raúl Castro.
Przygotowywane od dawna spotkanie zakończy się podpisaniem wspólnego oświadczenia – głosi ogłoszony dziś wspólny komunikat Stolicy Apostolskiej i Patriarchatu Moskiewskiego.
Oto jego treść:
Stolica Apostolska i Patriarchat Moskiewski z radością informują, że dzięki łasce Bożej, Papież Franciszek i Jego Świątobliwość Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl, spotkają się 12 lutego br. Spotkanie odbędzie się na Kubie, gdzie papież zatrzyma się podczas swojej podróży do Meksyku i gdzie patriarcha będzie odbywał wizytę oficjalną. W jej trakcie przewidziano rozmowę osobistą na międzynarodowym lotnisku José Martí w Hawanie, a zakończy się ona podpisaniem wspólnej deklaracji.
Przeczytaj również
To spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i Cerkwi rosyjskiej było przygotowane od dawna i będzie pierwszym w historii. Będzie ono stanowiło ważny etap w stosunkach między obydwoma Kościołami. Stolica Apostolska i Patriarchat Moskiewski mają nadzieję, że będzie to także znakiem nadziei dla wszystkich ludzi dobrej woli. Zachęcają oni wszystkich chrześcijan, aby modlili się żarliwie, aby Bóg pobłogosławił to spotkanie i aby przyniosło ono dobre owoce.
pb, st (KAI) / Watykan
Polecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!
Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.
W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.