Papież: słowo Jezusa nie jest abstrakcyjne, jest nauką, która dotyka życia i kształtuje je

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Franciszek wezwał do wybierania ewangelicznej „najlepszej cząstki”, jaką jest słuchanie słów Jezusa. Zachęcił również do postawienia sobie pytania, czy nasze życie jest zgodne z tym, co mówi Jezus.

fot. Vatican News/Youtube.com

Komentując fragment Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Łazarza Ojciec Święty omówił postawę obu jego sióstr: Marty, która „natychmiast zabiera się do przyjmowania gości”, i Marii, która „siada u stóp Jezusa, aby Go słuchać”. Jezus „doceniając wielkoduszną troskę Marty, mówi, że należy wyżej stawiać postawę Marii”. Chce bowiem, „by zrozumiała, że istnieje nowy porządek priorytetów, inny niż ten, którym kierowała się do tej pory”.

Maria uświadomiła sobie, że istnieje „lepsza cząstka”, której trzeba dać pierwsze miejsce. Wszystko inne przychodzi później, jak strumień płynący ze źródła. A czym jest ta „lepsza cząstka”? Jest to wsłuchiwanie się w słowa Jezusa – tłumaczył papież.

„Pozwólmy, aby te karty stawiały nam pytania”

Podkreślił, że „słowo Jezusa nie jest abstrakcyjne, jest nauką, która dotyka życia i kształtuje je, zmienia, uwalnia je z mroków zła, zaspokaja i napełnia radością, która nie przemija”. Praktyczne zaangażowanie nie może poprzedzać, lecz ma „wypływać ze słuchania słowa Jezusa, musi być ożywione Jego Duchem”. W przeciwnym razie sprowadza się do zabiegania i przejmowania się wieloma rzeczami, do bezowocnego aktywizmu – stwierdził Franciszek.

Reklama
Reklama

Zachęcił, by wykorzystać „okres wakacji, aby zatrzymać się i posłuchać Jezusa”, „otworzyć Ewangelię i czytać ją powoli, bez pośpiechu”. Pozwólmy, aby te karty stawiały nam pytania, zastanawiając się, jak wygląda nasze życie, czy jest zgodne z tym, co mówi Jezus. W szczególności zadajmy sobie pytanie: czy kiedy zaczynam dzień, rzucam się z impetem w wir spraw do załatwienia, czy też najpierw szukam natchnienia w Słowie Bożym? Jeśli wychodzimy rano z domu z myślą o słowie Jezusa, dzień nabierze tonu naznaczonego tym słowem, które ma moc ukierunkować nasze działania zgodnie z tym, czego chce Pan – zapewnił papież.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę