Cały czas nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione międzynarodowe podróże papieża Franciszka. Wszystko zależy od pandemii i tego, jak szybko zostanie rozprowadzona szczepionka. Po pandemii papież chciałby odwiedzić Koreę Północną – pisze włoski Il Messaggero.
Papież chciałby pomóc w procesie zjednoczenia dwóch Korei. O możliwości pielgrzymki na północ półwyspu papież rozmawiał z ambasadorem Korei Południowej przy Stolicy Apostolskiej dwa tygodnie temu.
Według prasy koreańskiej ambasador Baek Man Lee zadeklarował, że byłby gotów podjąć się zorganizowania takiej podróży, pomagając w kontakcie z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.
Dwa lata temu, kiedy nastąpiło wyraźna odwilż w kontaktach między dwiema Koreami, Sekretarz Stanu Pietro Parolin mówił, że w centrum takiej hipotetycznej podróży byłoby przyspieszenie procesu denuklearyzacji Korei Północnej. W ostatnich latach Franciszek wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreślał, że trzeba zniwelować światowy wyścig zbrojeń.
Wśród innych, planowanych podróży po pandemii papież chciałby odwiedzić Cypr, Grecję, wyspę Lesbos, Sudan Południowy, półwysep Somalijski, Czarnogórę, Irak czy Syrię.
W niedzielę 15 listopada o godz. 10.00 papież Franciszek odprawi w bazylice św. Piotra w Watykanie Mszę z okazji IV Światowego Dnia Ubogich. W Eucharystii, transmitowanej na cały świat, uczestniczyć będzie zaledwie 100 osób reprezentujących ubogich i wszystkich włączających się we wspólne świętowanie. Fragmenty Pisma Świętego podczas liturgii odczytają osoby bezdomne.
W tym roku nie odbędzie się obiad z udziałem ponad 1500 ubogich w Auli Pawła VI, w jakim uczestniczył Franciszek w ubiegłym roku. Inicjatywy związane z tegorocznym świętowaniem zostały dostosowane do warunków pandemicznych.
Dziś na konferencji prasowej abp Rino Fisichella zaprezentował inicjatywy przygotowane na IV Światowy Dzień Ubogich, który odbędzie się w tym roku pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32). Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zaznaczył, że choć w tym roku nie będzie masowych wydarzeń, to jednak Stolica Apostolska nie zapomina o najważniejszych potrzebach osób ubogich i bezdomnych.
– Wciąż działa przychodnia dla ubogich koło kolumnady przy placu św. Piotra, gdzie można bezpłatnie zrobić test na koronawirusa. Stolica Apostolska wysyła także każdego tygodnia ok. 5 tys. paczek z artykułami pierwszej potrzeby do rodzin z 60 parafii w Rzymie, które w okresie pandemii znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. Każda paczka zawiera produkty spożywcze, maseczki ochronne i obrazek z modlitwą od Papieża Franciszka – powiedział abp Fisichella. – Kolejną inicjatywą jest akcja wysyłania maseczek ochronnych do ubogich uczniów. Łącznie w ten sposób wysłanych zostało ok. 350 tys. maseczek. To rzeczywista pomoc, ale też przypomnienie, zwłaszcza młodym ludziom, jak realnym zagrożeniem jest koronawirus i wyczulenie ich na ochronę osób starszych.
Abp Fisichella powiedział dziennikarzom, że obecnie wykonuje się około 50 testów na koronawirusa dziennie i inicjatywa ta będzie kontynuowana nadal. Osoby z wynikiem negatywnym otrzymują zaświadczenie o przyjęciu do schroniska, a z wynikiem pozytywnym są kierowane do dalszego leczenia.
Wielu bezdomnych we Włoszech to cudzoziemcy, którzy nie mają lekarza rodzinnego oraz nie mogą korzystać państwowego systemu opieki zdrowotnej, a Włosi, którzy stają się bezdomni z powodu trudności ekonomicznych, są często zbyt zawstydzeni i i nie zwracają się do swoich lekarzy rodzinnych.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zaznaczył, że działania związane ze Światowym Dniem Ubogich nie mogą się ograniczać wyłącznie do akcji charytatywnych. – To dzień, który ma nam pomóc również w sferze duchowej, wzbudzić poczucie braterstwa wobec osób najbardziej zmarginalizowanych i pokrzywdzonych przez los. Stąd przygotowaliśmy pomoce duszpasterskie, które zostaną rozesłane do parafii, aby każdy mógł włączyć się w modlitwę za osoby ubogie – poinformował abp Fisichella.