Nasze projekty

Papież: Kościół w sprawie nadużyć dokonał sporego postępu i nie przestanie wciąż iść dalej

"Praca w sprawie nadużyć musi być taka, której rezultaty będą ważne dla społeczeństwa, aby kroki i osiągnięcia Kościoła na tej drodze mogły być zachętą dla innych instytucji do promowania kultury troski" - powiedział papież do przedstawicieli latynoamerykańskiego Centrum Badawczo-Formacyjnego dla Ochrony Małoletnich.

fot. Pbro. Carlos Pelayo/cathopic.com

Papież przyjął na audiencji delegację latynoamerykańskiego Centrum Badawczo-Formacyjnego dla Ochrony Małoletnich. Jakże zmieniłby się świat, gdybyśmy byli wewnętrznie przekonani o tym, że każdy z tych najmniejszych jest odbiciem oblicza samego Boga – mówił Franciszek. Dziękował, że właśnie dla tego celu ofiarnie pracują członkowie centrum.

W skład instytucji wchodzą przedstawiciele z szeregu krajów Ameryki Łacińskiej mający różne wykształcenie. Są wśród nich psychologowie, pedagodzy, księża, prawnicy i dziennikarze. Franciszek podkreślił, że są mu znane wysiłki tej ekipy i jej poszukiwania coraz bardziej odpowiednich metod, aby wykorzenić plagę nadużyć, zarówno w Kościele, jak i na świecie. Nie możemy zapominać, że nadużycia, które dotknęły Kościół, są jedynie bladym odbiciem smutnej rzeczywistości, która dotyczy całej ludzkości, i której nie poświęca się należytej uwagi – podkreślił Franciszek.

„Kościół dokonał sporego postępu”

Myślę, że mogę powiedzieć, iż Kościół dokonał sporego postępu na tej drodze i nie przestanie wciąż iść dalej. […] Ale musi to być również praca, której rezultaty będą ważne dla społeczeństwa, aby kroki i osiągnięcia Kościoła na tej drodze mogły być zachętą dla innych instytucji do promowania tej kultury troski. Ponadto chciałbym dzisiaj zaproponować, w oparciu o ten obraz, który utożsamia każdego z maluczkich z samym Chrystusem, aby nasze wysiłki nie ograniczały się do zwykłego stosowania protokołów, ale byśmy powierzyli ich Jezusowi w modlitwie – powiedział papież.

Reklama

W pokorze i szczerze musimy stanąć pośród tych «maluczkich». A stając przed Odkupicielem, kontemplujmy również w Jego wzgardzonym obliczu cierpienie, które otrzymaliśmy i spowodowaliśmy, abyśmy nie czuli się oddaleni od ludzi, których przyjmujemy, ale braćmi i siostrami, nawet w bólu. Rozmawiajmy z Jezusem, słuchajmy tego Słowa, które nam przebacza, nas uzdrawia, odkupuje nas wszystkich. On nie wziął na siebie grzechu świata, aby świat potępić, ale aby go zbawić i nauczył nas, że nie ma większej miłości niż ta, która oddaje życie; która pozostawia je w śladzie Jego Świętego Oblicza – stwierdził Franciszek.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę