Nasze projekty

Papież Franciszek weźmie udział w 1. Międzynarodowym Dniu Braterstwa Ludzkiego

Już jutro Papież Franciszek weźmie udział w 1. Międzynarodowym Dniu Ludzkiego Braterstwa, który został ustanowiony przez rezolucję Zgromadzenia ONZ. Tego dnia Ojciec Święty połączy się za pośrednictwem internetu z wielkim imamem Ahmadem al-Tayyebem, a centralne obchody będą miały miejsce w Abu Zabi.

Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa został ustanowiony przez niedawną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Braterstwa Ludzkiego są: Papież Franciszek i wielki imam Ahmad Al-Tayyeb, którzy w 2019 r. złożyli na ręce sekretarza generalnego ONZ propozycję, aby ONZ ogłosiła takie obchody na 4 lutego. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem  jest rocznicą podpisania w Abu Zabi w 2019 r. „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” przez papieża Franciszka i wielkiego imama sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmada al-Tayeba.

Po podpisaniu dokumentu, Ojciec Święty wraz z imamem, powołali Komitet ds. Braterstwa Ludzkiego, który ma za zadanie wcielić w życie postulaty ustalone w Abu Zabi. Wśród propozycji pojawiły się między innymi: ustanowienie nagrody „Zayed” przyznawanej za zasługi na rzecz budowania międzyludzkiego braterstwa, a także budowa Domu Rodziny Abrahamowej na wyspie Saadiyat, w którym znajdą się: meczet, synagoga i kościół katolicki.

Tegoroczne obchody Dnia Ludzkiego Braterstwa

Organizatorem tegorocznych obchodów jest szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan – przewodniczący Rady Wykonawczej Abu Zabi, czyli największego spośród Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W uroczystościach on-line wezmą także udział między innymi: wielki imam sunnicki Al-Azhar Ahmad Al-Tayyeb oraz sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres. Papież Franciszek także zadeklarował swoją obecność i tym samym powierzył Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego troskę o udział Stolicy Apostolskiej w tym wydarzeniu.

Reklama
Reklama

Ta uroczystość jest odpowiedzią na wyraźne zaproszenie skierowane przez papieża Franciszka do całej ludzkości, aby budować pokój w spotkaniu z drugim człowiekiem – tłumaczy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot w komunikacie, zapowiadającym udział papieża Franciszka w obchodach. Troska o ludzkie zjednoczenie wybrzmiało szczególnie z Encykliki Fratelli Tutti, w której Ojciec Święty podkreśla rolę autentycznej przyjaźni społecznej w kreowaniu prawdziwego braterstwa.

Do pielęgnowania ludzkiego zjednoczenia Franciszek zachęcał także w styczniowej edycji „Video del Papa” – comiesięcznego filmu przedstawiającego papieskie intencje modlitewne, w którym przypominał, że zachęca ono do otwarcia się na Ojca wszystkich i do dostrzeżenia w drugim człowieku brata i siostry, do współdzielenia życia, wzajemnego pomagania sobie, miłowania się i poznawania.

Sprawdź: Franciszek: Chrześcijaństwo bez liturgii jest chrześcijaństwem bez Chrystusa 

Reklama
Reklama

kw/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite