Papież do Kurii Rzymskiej: bądźmy świadkami łaski

„Jesteśmy powołani, aby być współpracownikami Boga w przedsięwzięciu tak istotnym i wyjątkowym, jak świadczenie naszym życiem o sile łaski, która przemienia i mocy Ducha Świętego, która odnawia” – powiedział papież podczas Eucharystii sprawowanej z okazji jubileuszu Kurii Rzymskiej, Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz instytucji z nimi powiązanymi.

Uroczystości w bazylice watykańskiej zaczęły się od przejścia przez Drzwi Święte. Papież Franciszek podobnie jak kardynałowie i przełożeni dykasterii watykańskich wmieszał się w tłum wiernych, a następnie przeszedł do zakrystii.

W swojej homilii Ojciec Święty zaznaczył, że jubileusz obchodzony w święto liturgiczne Katedry św. Piotra ma być okazją dla wszystkich zgromadzonych do wyznania swej wiary, aby uznali Jezusa Chrystusa za Syna Bożego i Pana swego życia. „A pierwszym wezwanym do odnowienia swego wyznania wiary jest Następca Piotra, który niesie na sobie odpowiedzialność za umocnienie braci” – stwierdził Franciszek. Zachęcił zgormadzonych do utkwienia swego spojrzenia w Chrystusie, który jest fundamentem, kamieniem na którym trzeba budować Kościół.

„Z tego wyznania wiary wypływa dla każdego z nas zadanie odpowiedzenia na Boże powołanie. Od Pasterzy przede wszystkim, wymagane jest, aby ich wzorem był sam Bóg, który troszczy się o swoją owczarnię” – stwierdził Ojciec Święty. Przypomniał słowa proroka Ezechiela, który opisał sposób działania Boga idącego na poszukiwanie zagubionej owcy, prowadzącego z powrotem te, które pobłądziły, opatruje zranione i leczy chore (34,16). Zachowanie to jest znakiem bezgranicznej miłości. Jest to poświęcenie wierne, stałe, bezwarunkowe, aby do wszystkich słabych mogło dotrzeć Boże miłosierdzie – podkreślił papież.

Reklama
Reklama

Franciszek przypomniał, że proroctwo Ezechiela rozpoczyna się od wymienienia braków pasterzy Izraela. Dlatego warto, aby także pasterze Kościoła starali się, żeby oświeciło ich oblicze Boga, Dobrego Pasterza, aby ich oczyściło, przemieniło i żeby w pełni odnowieni powrócili do swej misji. „Obyśmy także w naszych miejscach pracy mogli odczuwać, pielęgnować i praktykować silne poczucie duszpasterskie, przede wszystkim wobec osób, które spotykamy na co dzień. Niech nikt nie czuje się pomijany lub źle traktowany, ale niech każdy może doświadczyć przede wszystkim tutaj, troskliwej opieki Dobrego Pasterza” – stwierdził Ojciec Święty.

„Jesteśmy powołani, aby być współpracownikami Boga w przedsięwzięciu tak istotnym i wyjątkowym, jak świadczenie naszym życiem o sile łaski, która przemienia i mocy Ducha Świętego, która odnawia. Pozwólmy aby Pan wybawił nas z wszelkiej pokusy, która oddala od tego, co istotne w naszej misji i abyśmy odkryli piękno wyznawania wiary w Pana Jezusa. Wierność posłudze dobrze się łączy z miłosierdziem, którego chcemy doświadczyć” – powiedział papież. Zaznaczył, że wierność wymagana od pracowników Kurii Rzymskiej jest wiernością działania według serca Chrystusa, aby paść Bożą owczarnię hojnie i stać się „żywymi przykładami” dla wszystkich.


st (KAI) / Watykan

Reklama
Reklama

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

Reklama

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę