Nasze projekty

Ojciec Święty zapewnia francuskie ofiary molestowania o swoim wsparciu i modlitwie

Jak informuje Stolica Apostolska, Papież Franciszek z bólem przyjął treść raportu o przestępstwach seksualnych w Kościele we Francji. Zapewnił o swoim wsparciu i modlitwie zarówno ofiary wykorzystywania seksualnego popełnianego przez duchownych, jak i cały francuski Kościół.

fot. La Stampa

Dziś w Paryżu przedstawiono raport Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego we francuskim Kościele (CIASE). Papież Franciszek z bólem przyjął jego treść, zapewnił jednocześnie o swoim wsparciu i modlitwie zarówno ofiary wykorzystywania seksualnego, popełnianego przez duchownych jak i cały francuski Kościół.

Więcej o raporcie można przeczytać tutaj.

Ojciec Święty został poinformowany o publikacji raportu CIASE przy okazji swych spotkań w minionych dniach z francuskimi biskupami przybyłymi z wizytą ad limina. Za bólem dowiedział się o jego treści – oświadczył Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama
Reklama

Dodał, że myśli papieża biegną najpierw do ofiar, z ogromnym smutkiem z powodu ich ran i z wdzięcznością za odwagę ich ujawnienia. Zwracają się też do Kościoła we Francji, aby uświadomiwszy sobie tę przerażającą rzeczywistość i zjednoczony z cierpieniami Pana za swe najbardziej bezbronne dzieci, mógł podjąć drogę odkupienia. W swej modlitwie papież powierza Panu Lud Boży, który jest we Francji, a szczególnie ofiary, aby im udzielił ukojenia i pocieszenia oraz aby wraz ze sprawiedliwością mógł się dokonać cud uzdrowienia – zapewnił Bruni.

Oskarżenia dotyczą prawie 3 proc. kapłanów i zakonników

Z przedstawionego dziś w Paryżu raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) wynika, że od 1950 do 2020 roku we Francji osoby duchowne i konsekrowane skrzywdziły 216 tys. osób poniżej 18. roku życia. Liczba ofiar wzrasta do 330 tys., jeśli weźmie się pod uwagę także sprawców świeckich pracujących w instytucjach kościelnych: duszpasterstwach, szkołach katolickich, organizacjach młodzieżowych. Około 3 tys. kapłanów i zakonników miało się dopuścić nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że oskarżenia dotyczą prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.

pa/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę