Nasze projekty

Na placu św. Piotra stanęła peruwiańska szopka. Można już zobaczyć, jak wygląda

Szopka nawiązuje dwusetnej rocznicy ogłoszenia niepodległości Peru, która przypada w tym roku i ukazuje wycinek codziennego życia narodów andyjskich. Postaci w szopce są ubrane w narodowe stroje ludu Chopcca, który ofiarował szopkę.

fot. Łukasz Sośniak SJ / Twitter

Szopka symbolizuje powszechne powołanie do zbawienia, gdyż Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego niezależnie od jego języka, narodowości, kultury i innych czynników.

Postaci w szopce są ubrane w narodowe stroje ludu Chopcca, który ofiarował szopkę. Jezus będzie wyglądał, jak dziecko „Hilipuska” – owinięte w ubranka typowe dla tych stron i przepasane plecionym paskiem, zwanym „chumpi”.

Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk na ludowym instrumencie

Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy są zostały wykonane z takich materiałów jak ceramika, drewno z drzewa „maguey” (gatunek agawy) i włókno szklane.

Reklama

Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco.

Królowie-Magowie ze Wschodu będą mieli ze sobą sakwy i torby z artykułami spożywczymi z regionu Huancavelica, takie jak bataty, quinoa (komosa ryżowa), kiwicha (szarlat) i cañihua (kaniwa), oraz lampy z flagą peruwiańską na grzbietach.

Szopka nawiązuje do kultury i tradycji tej wspólnoty etnicznej

W szopce zobaczymy też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lamy, alpaki, wikunie, owce, vizcache (odmiana zająca), parihuany (gatunek flaminga) i kondor andyjski – narodowy symbol Peru. Zostaną także pokazane elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca, używanych np. przy uprawie roli.

Cała ta wspólnota etniczna liczy nieco ponad 10 tys. osób i zamieszkuje ziemie na wschód od miasta Huancavelica – stolicy departamentu o tej samej nazwie – na płaskowyżu o wysokości od 3680 do 4500 metrów nad poziomem morza w Andach Peruwiańskich.

Pomysł i powstanie szopki andyjskiej są wynikiem współpracy episkopatu Peru, diecezji Huancavelica, władz tego regionu, Ministerstw: Handlu Zagranicznego i Turystyki oraz Spraw Zagranicznych i ambasady tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę