Nasze projekty

Kolegium Kardynałów w 2021 roku. Co się zmieni?

Wraz z ukończeniem, 27 lutego, przez kardynała Gabriela Zubeira Wako 80 lat, liczba kardynałów uprawionych do głosowania na konklawe spadła do 127 - to o siedem więcej niż limit 120 ustanowiony przez Pawła VI. W 2021 roku jeszcze pięciu purpuratów skończy 80 lat.

W 2021 roku pięciu kolejnych kardynałów skończy 80 lat, a tym samym przestanie im przysługiwać prawo do głosowania na konklawe: kardynałowie Wilfrid Fox Napier, George Pell, Maurice Piat, Beniamino Stella i Angelo Scola.

Oznacza to, że do końca roku liczba kardynałów uprawnionych do głosowania na konklawe spadnie do 122, co nasuwa pytania, czy papież Franciszek mianuje kolejnych purpuratów.

101 kardynałów mianował Franciszek

Podczas swojego pontyfikatu papież Franciszek mocno przekształcił Kolegium Kardynałów. W ciągu siedmiu lat zwołał siedem konsystorzy (jeden na rok) i kreował 101 nowych kardynałów, z których 79 może głosować na konklawe, a 22 nie, ponieważ mają powyżej 80 lat. Z kolei św. Jan Paweł II w ciągu 27 lat pontyfikatu zwołał dziewięć konsystorzy, średnio raz na trzy lata.

Reklama
Reklama

Wielu obserwatorów w Kurii Rzymskiej uważa, że ​​biorąc pod uwagę modus operandi papieża Franciszka i zmianę pokoleniową w Kurii, jest prawdopodobne, że papież zdecyduje się rozszerzyć Kolegium Kardynałów do 130 i wręczy czerwony biret nowym prefektom dykasterii watykańskich.

Następca kardynała Roberta Sarah – którego rezygnację w ostatnich dniach przyjął papież Franciszek – prawdopodobnie będzie niekardynałem potrzebującym czerwonego kapelusza.

Zmiany w dykasteriach

Kardynał Beniamino Stella, lat 79, opuści Kongregację ds. Duchowieństwa, gdy w sierpniu przyszłego roku skończy 80 lat. Kardynał Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, ma już 77 lat i wkrótce przejdzie na emeryturę. Kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów ma 76 lat. Kardynał Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, również ma 76 lat, a kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, ma 77 lat.

Reklama
Reklama

Przewodniczący administracji Państwa Watykańskiego, kardynał Giuseppe Bertello, w październiku zeszłego roku skończył 78 lat.

Oznacza to, że papież mógłby mianować sześciu nowych prefektów w Kurii Rzymskiej, na wszystkich stanowiskach kierowanych tradycyjnie przez kardynałów.

To, w połączeniu z trwającą reformą i restrukturyzacją Kurii, da papieżowi Franciszkowi okazję do rozszerzenia Kolegium Kardynałów, dzięki czemu będzie miał większy wpływ na to, kto będzie jego następcą.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Papież: umrę w Rzymie, nie wrócę już do Argentyny

kh/CatholicNewsAgency/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę