Nasze projekty

Franciszek zaczyna w czwartek kolejną pielgrzymkę. Odwiedzi dwa kraje

Franciszek wyruszy w czwartek na Cypr i do Grecji, gdzie m.in. spotka się ze zwierzchnikami prawosławia i miejscowymi katolikami oraz odwiedzi wyspę Lesbos, na której przebywają tysiące migrantów. Kolejna zagraniczna podróż papieża potrwa do 6 grudnia.

fot. Luis Ángel Espinosa / Cathopic

To po wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji, trzecia podróż papieża organizowana w czasie pandemii koronawirusa. Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze Franciszek spotka się ze zwierzchnikami prawosławia oraz odprawi msze dla małych wspólnot katolickich.

W specjalnym przesłaniu do Cypryjczyków i Greków papież powiedział, że ich ziemie zostały „pobłogosławione przez historię, kulturę i Ewangelię”.

To piękne powrócić do początków i ważne dla Kościoła, by odnaleźć radość Ewangelii – podkreślił. Franciszek zaznaczył, że odwiedzi też miejscowych katolików. Wizyta u was da mi także szansę zaczerpnąć z antycznych źródeł Europy – zauważył.

Reklama

Jak będzie wyglądała pielgrzymka?

Samolot z papieżem wyląduje na głównym lotnisku Cypru, w Larnace, w czwartek wczesnym popołudniem. Po krótkiej ceremonii powitania Franciszek uda się do stolicy kraju – Nikozji, gdzie spotka się z duchowieństwem w katedrze maronickiej.

Następnie zostanie oficjalnie powitany w Pałacu Prezydenckim i spotka się z głową państwa Nikosem Anastasiadisem. W tym miejscu papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

Kolejnego dnia, w piątek, Franciszek spotka się z prawosławnym arcybiskupem Chryzostomem II oraz ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego. Przed południem papież odprawi również mszę na stadionie.

Reklama

Po południu w kościele parafialnym weźmie udział w ekumenicznej modlitwie z migrantami oraz wygłosi przemówienie.

Papież odwiedzi wyspę Lesbos, gdzie spotka się z migrantami

Papież zakończy wizytę na Cyprze w sobotę rano i odleci do Grecji – z lotniska w Atenach uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powita go prezydent Ekaterini Sakielaropulu. Później spotka się z premierem oraz wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

Po południu Franciszek złoży wizytę prawosławnemu arcybiskupowi Hieronimowi II, zwierzchnikowi Kościoła Grecji. W katedrze św. Dionizego papież spotka się z duchowieństwem.

Reklama

Natomiast w niedzielę papież odwiedzi wyspę Lesbos, na której przebywają tysiące migrantów. Franciszek przyjechał w to miejsce również pięć lat temu, a w drodze powrotnej do Rzymu zabrał na pokład samolotu trzy rodziny uchodźców z Syrii.

Po powrocie do Aten papież odprawi mszę w sali koncertowej Megaron.

Ostatniego dnia pielgrzymki, w poniedziałek Franciszek spotka się z młodzieżą w szkole urszulanek, a około południa wróci do Rzymu.

Poprzednicy papieża Franciszka, jako pierwsi odwiedzili Grecję i Cypr, dokonując przełomu w relacjach z prawosławiem. Jan Paweł II pielgrzymował do Aten w 2001 roku, a Benedykt XVI odwiedził Cypr w 2010 roku.

kh/PAP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę